nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 11.08.2016 16:00

Przebaczanie pod warunkiem?

Mam problem z ludźmi. Niby chcę iść na psychologię, a upadam przy zwykłych kontaktach z rówieśnikami. Zawsze dążę do zgody, a sytuacje konfliktowe bardzo przeżywam. Zawsze dążę do zgody, biorę na siebie większą część winy, byleby wszystko było już dobrze. Ale mam problem z przebaczeniem, oczekuję przeprosin. Zauważyłam, że dążę do perfekcjonizmu, że chcę być lubiana, podziwiana itd. Chciałabym ze wszystkimi żyć w zgodzie, ale wiem, że to niemożliwe. Dlaczego tak emocjonalnie reaguję na kłótnie? Gimnazjalistka

Przebaczenie wynika z pojęcia Miłosierdzia i nie powinno się wiązać z oczekiwaniem na przeprosiny. Chcemy, by dobry Bóg nam przebaczał nasze głupoty, więc i my róbmy dokładnie to samo. Nie stawiaj w myślach warunków, że przeprosiny mają być bardziej szczere itd. Po prostu przebaczaj, bo wtedy Ty się będziesz lepiej czuła! Robisz to dla siebie. Jezus powiedział wprost, że należy przebaczać nie 7 razy, ale 77. U Izraelitów liczba 7 oznaczała nieskończoność, więc 77 oznacza nieustanną gotowość do przebaczania. Takiej postawy warto się uczyć, z nią się lepiej żyje. Niepotrzebnie chcesz być przez wszystkich lubiana, chcesz być najlepsza itd. Ambicja bardzo męczy. Pracuj nad tym, by śpiewać z Arką Noego: "taka jaka jestem, jestem fajna, nie muszę być idealna" Radzisz sobie świetnie, bo wyjaśniasz problemy. A nerwy, które są przy okazji będą powoli coraz mniejsze. Dorastacie i kształtują się Wasze charakterki. Każdy inny i każdy daleki od ideału, bo idealnych ludzi nie ma. Dlatego próbuj akceptować koleżanki z ich wadami i staraj się nimi nie przejmować. Obrażanie to typowa dziewczęca cecha, najlepiej ją lekceważyć, udawać, że się tego nie widzi. To obrażający ma problem, on się męczy. - Twoje życie ma mnóstwo plusów. Nie licz, że znajdziesz idealną przyjaciółkę na lata, która Cię doskonale zrozumie. Czasami sama siebie nie rozumiesz, jak to ma zrobić druga osoba Ciesz się z tego, co masz. Nie przejmuj się tak drobiazgami, konfliktami. Czytaj powieści polskich autorek dla dorastających dziewczyn, one pokazują różne typy zachowań. Są w każdej bibliotece. Polecam polskie, bo jednak to nasza tradycja i kultura. Przebacz koleżankom. Lekceważ czasami drobne problemy, nie wszystko musi być szczegółowo wyjaśnione.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione