nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

Gabriela Szulik/PAP

dodane 14.06.2016 12:43

Znajdą bursztynową komnatę?

W Mamerkach niedaleko jeziora Mamry, w poniemieckich bunkrach, odkryto niedawno niezbadane dotąd pomieszczenie.

Znajduje się ono pod stropem jednego z największych niemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej. Nie prowadzi tam żadne wejście.

W kompleksie dawnej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) zachowało się 30 niezniszczonych schronów żelbetowych. Podejrzewa się, że słynny skarb - Bursztynowa Komnata – może być ukryty w bunkrze 31, który jest całkiem inny. W jego fundamentach znajdują się specjalne pomieszczenia, w których można ukryć skarb.

W środę, 15 czerwca w 31 schronie rozpoczęto poszukiwania i odwierty wskazane przez georadar. Kabel specjalnej kamery zostanie wprowadzony w otwór wywiercony na głębokość ok. 1 metra i pokaże, co kryją fundamenty tego bunkra.

Bursztynowa Komnata została zamówiona w Gdańsku przez Fryderyka I Hohenzollerna, od 1701 r. pierwszego króla pruskiego. Komnata miała być gabinetem Fryderyka w podberlińskim pałacu Charlottenburg. Po jedenastu latach powstał pokój o wymiarach 10,5×11,5 m. Jego ściany pokrywały kawałki bursztynu układające się w płaskorzeźby i herby. Kilkanaście lat później Fryderyk podarował arcydzieło carowi Piotrowi I Wielkiemu w dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga. W 1743 roku gabinet rozbudowano. Dodano kandelabry, lustra i meble. W 1755 carowa Elżbieta przeniosła komnatę do rezydencji w Carskim Siole.

Podczas II wojny Niemcy zrabowali Bursztynową Komnatę i przewieźli w skrzyniach do królewieckiego zamku. W 1944 komnatę umieszczono w zamkowych podziemiach. I to ostatnia pewna wiadomość na jej temat.

Kiedy Armia Czerwona w kwietniu 1945 roku do zamku – komnaty nie odnalazła.

Bursztynowej Komnaty szukano przez lata w Krakowie, Pasłęku, na zamkach w Człuchowie i w Szymbarku, w Giżycko, w Górach Sowich i w Szklarskiej Porębie. W Rosji i w Niemczech a nawet na niemieckim statku MS „Wilhelm Gustloff” zatopionym na Bałtyku w 1945 r. Jest i taka teoria, że komnatę przewożono w samolocie, który spadł do jeziora Resko Przymorskie.

Kopia zaginionej Bursztynowej komnaty znajduje się obecnie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  RadekChstczki
  ostatnia aktywność: Dziś 16:52
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 2
  GoscMalegoGoscia
  ostatnia aktywność: 15.08.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 3
  RadekChusteczki
  ostatnia aktywność: 14.08.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1