nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018
dodane 09.05.2016 05:00

Sierpc

Pani Niezawodnej Nadziei

 

Był rok 1483. Młody kleryk Andrzej wybrał się na spacer po ciężkiej chorobie, gdy nagle, jak podają kroniki, „obaczył niezwyczajną Pannę. Ta, spytana coby zacz była, y coby pod ten czas tak niebezpieczny w polu czyniła, odpowiedziała: Jestem Rodzicielka Zbawiciela wszystkiego świata, która mam litość nad upadkiem grzesznych i utrapionych ludzi. A przeto rozkazuję tobie abyś szedłszy opowiedział Duchownym i Świeckim tego Miasta Przełożonym, aby ku czci moiey tu nieodwłocznie Kościół był zbudowany, jeśli chcą, aby to powietrze ustało”.

W następnym roku w miejscu objawienia, nad rzeką, zbudowano drewnianą kaplicę. Dziś w tym miejscu stoi murowana kapliczka, obok której znajduje się cudowne źródło.

Podobne, jak kleryk Andrzej objawienie, miała w tym czasie pewna kobieta z Brzozia nad Drwęcą koło Brodnicy i jeszcze kilka innych osób.

Ówczesny biskup płocki posłał w to miejsce sześciu misjonarzy. Objawienia potwierdzały liczne uzdrowienia chorych i coraz większe rzecze ludzi przybywających do Sierpca. Wkrótce rozpoczęto budowę kościoła nieopodal, na wzgórzu.

W głównym ołtarzu znajduje się dziś figurka Madonny z Dzieciątkiem Jezus na ręku i jabłkiem w lewej dłoni symbolizującym władzę. Jej pochodzenie nie jest dokładnie znane. Nie wiadomo kiedy i jak znalazła się w Sierpcu, i kto ją wykonał. Prawdopodobnie pochodzi ona z lat 1360 – 1390.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10