nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021
dodane 09.05.2016 05:00

Sierpc

Pani Niezawodnej Nadziei

Sierpc  

Był rok 1483. Młody kleryk Andrzej wybrał się na spacer po ciężkiej chorobie, gdy nagle, jak podają kroniki, „obaczył niezwyczajną Pannę. Ta, spytana coby zacz była, y coby pod ten czas tak niebezpieczny w polu czyniła, odpowiedziała: Jestem Rodzicielka Zbawiciela wszystkiego świata, która mam litość nad upadkiem grzesznych i utrapionych ludzi. A przeto rozkazuję tobie abyś szedłszy opowiedział Duchownym i Świeckim tego Miasta Przełożonym, aby ku czci moiey tu nieodwłocznie Kościół był zbudowany, jeśli chcą, aby to powietrze ustało”.

W następnym roku w miejscu objawienia, nad rzeką, zbudowano drewnianą kaplicę. Dziś w tym miejscu stoi murowana kapliczka, obok której znajduje się cudowne źródło.

Podobne, jak kleryk Andrzej objawienie, miała w tym czasie pewna kobieta z Brzozia nad Drwęcą koło Brodnicy i jeszcze kilka innych osób.

Ówczesny biskup płocki posłał w to miejsce sześciu misjonarzy. Objawienia potwierdzały liczne uzdrowienia chorych i coraz większe rzecze ludzi przybywających do Sierpca. Wkrótce rozpoczęto budowę kościoła nieopodal, na wzgórzu.

W głównym ołtarzu znajduje się dziś figurka Madonny z Dzieciątkiem Jezus na ręku i jabłkiem w lewej dłoni symbolizującym władzę. Jej pochodzenie nie jest dokładnie znane. Nie wiadomo kiedy i jak znalazła się w Sierpcu, i kto ją wykonał. Prawdopodobnie pochodzi ona z lat 1360 – 1390.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione