nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019
dodane 08.05.2016 05:00

Krzeszów

Matka Boża Łaskawa

Krzeszów  

O tym obrazie – jak znalazł się w Krzeszowie – też nie ma pewnych wiadomości. Legenda mówi, że podczas wypraw krzyżowych włoski rycerz przywiózł malowidło z Bizancjum (obecnie Stambuł w Turcji) do Rimini we Włoszech a stamtąd aniołowie przenieśli obraz do Krzeszowa. Zaniepokojony książę świdnicki zawiadomił o wszystkim papieża Jana XXII, który miał odpowiedzieć, że Matka Boża osobiście powiedziała mu, że chce być czczona w Krzeszowie. Bliższa prawdy jest wersja, że obraz przywieźli z Rzymu cystersi, którzy w Krzeszowie mieli swoje opactwo.

Cystersów już w Krzeszowie nie ma, ale Matka Boża Łaskawa czczona jest w sanktuarium do dziś. Od setek lat wyprasza liczne łaski mieszkańcom Sudetów i przybywającym pielgrzymom. Jej obraz wiele razy cudownie ocalał z różnych niebezpieczeństw, wojny husyckiej, potopu szwedzkiego czy II wojny światowej.

Łaskawą Panią Sudetów koronował podczas mszy w Legnicy Ojciec Święty Jan Paweł II w czerwcu 1997 r. a rok później ogłosił, że kościół w Krzeszowie jest bazyliką mniejszą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione