nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 07.05.2016 05:00

Kraków

Smętna Dobrodziejka

Kraków  

W kaplicy Matki Bożej Bolesnej u franciszkanów znajduje się przejmujący obraz z pierwszej połowy XV namalowany na desce. Maryja jest pełna bólu i smutku, oczy ma zaczerwienione i przepełnione łzami. Nawet kolor sukni – wszystko podkreśla cierpienie Matki Patrzącej na mękę i śmierć Syna.

Krakowianie chętnie modlili się przy tym obrazie. Tu otrzymywali wiele łask a potem swojej Smętnej Dobrodziejce zostawiali niezliczone ilości serduszek.

 

Do kaplicy Matki Bożej Bolesnej u krakowskich franciszkanów wchodzi się z prawej przez okazały barokowy portal z czarnego marmuru. Zwykle modlą się tu ludzie przed Najświętszym Sakramentem wystawionym na barokowym ołtarzu.

Dopiero po chwili wchodzący dostrzega przejmujący wizerunek Matki Bolesnej. Obraz namalowany na desce pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Nie jest podpisany, ale wielu historyków twierdzi, że malował go Mistrz Jerzy, znany też z innych dzieł, m. in. na Wawelu, lub komuś z jego szkoły. w odróżnieniu od innych prac Mistrza Jerzego. Być może jest to fragment większego dzieła tzw. dyptyku, przedstawiającego Maryję stojącą pod krzyżem albo nawet tryptyku pokazującego Matkę Bożą z jednej i św. Jana Ewangelistę z drugiej strony krzyża. To przypuszczenie jest bardziej prawdopodobne, bo Maryja skierowana jest ku lewej stronie.

Artysta po mistrzowsku przedstawił w twarzy i w całej postaci boleść i smutek Matki Najświętszej. Zaczerwienione i przepełnione łzami oczy, układ ust, załamane ręce, a także strój: suknia koloru brunatnego, niebieski płaszcz i okolona białą chustą twarz – wszystkie te elementy podkreślają cierpienie Matki patrzącej na mękę Syna. Dodatkowo Jej boleść symbolizuje miecz przeszywający serce.

Od samego początku obraz otoczony był ogromną czcią i kultem wiernych.

Nad obrazem, w zwieńczeniu ołtarza znajduje się mały obraz „Veraikon” (Chusta Weroniki), czyli odbita twarz Chrystusa cierpiącego w koronie cierniowej) z XVII wieku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione