nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 04.05.2016 05:00

Pszów

Uśmiechnięta

Matka Boża Uśmiechnięta   Matka Boża Uśmiechnięta
4 maja

Cudowny obraz Matki Bożej trafił do Pszowa z Jasnej Góry. Parafianie z pielgrzymki do Częstochowy przywieźli kopię Czarnej Madonny. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem obraz został poświęcony poprzez potarcie o oryginał. Obraz zawinięto w rulon i przywieziono do Pszowa. Jednak uszkodzony podczas podróży obraz odnowił i przemalował artystę z pobliskiego Wodzisławia Śląskiego, Fryderyk Siedlecki. Ku zaskoczeniu parafian, na „nowym” wizerunku Maryja miała jaśniejszą twarz i delikatny uśmiech poświęcono i zawieszono w bocznym ołtarzu dawnego kościoła. Ludzie pokochali Uśmiechniętą Matkę, modlili się często przed Jej wizerunkiem. Wkrótce odnotowano pierwsze przypadki uzdrowień. Niezwykłych łask doznali nie tylko parafianie, lecz także pątnicy z różnych księstw Śląska: opawskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, cieszyńskiego i opolskiego.

Przy obrazie pojawiły się wota: srebrna korona wysadzana kamieniami szlachetnymi, jedwabne sukienki, srebrne plakietki z postaciami wdzięcznych ofiarodawców, metalowe wyobrażenia części ciała ludzkiego, monety, medale, biżuteria.

Niektóre skonfiskował rząd pruski w 1809 r. Część zachowała się do dnia dzisiejszego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione