W Cudy Wielmożna
Matka Boża, w Cudy Wielmożna
3 maja
Pani Poznania
U franciszkanów konwentualnych w sanktuarium maryjnym na Górze Przemysła w Poznaniu, modlą się wierni od wieków przed wizerunkiem Matki Boskiej. Palą świece, wypraszają potrzebne łaski i dziękują za opiekę.
Niewielki cudowny wizerunek namalowany na desce jest kopią Matki Boskiej Boreckiej (z Sanktuarium w Borku Wielkopolskim). Madonna przedstawiona jest w półpostaci z lekko pochyloną głową w kierunku Dzieciątka siedzącego na lewym ramieniu. Prawą dłonią wskazuje na Jezusa. Dzieciątko prawą rączką błogosławi, lewą wspiera na księdze opartej na lewym kolanie.
Kolory na obrazie mają swoje znaczenie. Czerwień oznacza miłość, krew Chrystusa przelaną na krzyżu. Błękit – niewinność, zieleń – nadzieję.
Wizerunek Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej otrzymał papieskie korony 29 czerwca 1968 roku. Nakładali je Prymas Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła i abp Antoni Baraniak.
Obraz ujęty w okazałą srebrną ramę kryje ciekawą symbolikę. Motywy maryjne w formie wielkiej gwiazdy i róży odwołują się do Litanii Loretańskiej, w której Matka Boska nazywana jest Gwiazdą Zaranną i Różą Duchowną. W ramie dostrzec można przedstawiony w formie Drzewa Jessego rodowód Marii i Jezusa oraz wzorowane na nim drzewo genealogiczne rodziny franciszkańskiej z wizerunkami świętych i błogosławionych, biorące swój początek od św. Franciszka z Asyżu – założyciela zakonu.
To miejsce w kościele franciszkanów z obrazem Matki Bożej odznacza się niezwykłą atmosferą sprzyjającą wyciszeniu, refleksji i modlitwie. Wierni przybywają tu na Msze święte niedzielne z odległych zakątków miasta, bo odnajdują w tym miejscu spokój ducha i czują się bezpiecznie pod opieką Matki Boskiej obficie obdarowującej łaskami swych czcicieli.