nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020
dodane 16.04.2016 17:00

Słownictwo brata

Mój młodszy brat przeklina. Nie wiemy, gdzie się tych słów nauczył, bo ma dopiero 8 lat. Nie wiemy też, jak go tego oduczyć. Starsza siostra

Jeśli dziecko ma otwarte uszy, to wszędzie te słowa słyszy, w szkole, na ulicy, w autobusie i w każdym miejscu publicznym. Ale w szkole to szczególnie mocno. Bo są różne klasy. Nie podnoście krzyku, że nie wolno, że to straszne. Rodzice mogą wyjaśnić, że w Waszym domu obowiązuje zasada, że takich wyrazów się nie używa i on musi tej zasady przestrzegać. Bardzo spokojnie i serdecznie należy bratu wyjaśnić, że wulgaryzmów używają ludzie, którzy mają ubogi słownik i nie potrafią wyrazić swoich emocji. Zamiast powiedzieć, że są źli, wściekli, zdumieni, przerażeni, rozkojarzeni albo odwrotnie- radośni, weseli, zadowoleni itd. to używają trzech wulgaryzmów i zależnie od tonu to oznacza raz radość, raz złość, raz zdumienie. Tłumaczcie, że wulgaryzmy są jak chwasty w ogrodzie. Kto ich nadużywa, staje się cały wulgarny, chamski itd. Umówcie się w rodzinie, że przez dwa tygodnie walczycie z ubogim słownictwem. Jeśli mu się coś wyrwie, niech przeprosi i powie, jakim słowem mógłby wulgaryzm zastąpić. Po ok. 2 tygodniach za brzydki wyraz mogą być różne prace dodatkowe, sami ustalcie jakie. Dobre byłyby też nagrody, jeśli zapanuje nad słownictwem.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione