nasze media Najnowszy numer MGN 05/2020

Adam Śliwa

dodane 16.03.2016 10:02

Świat stał się kolorowy

16 marca 1971 roku Telewizja Polska nadała po raz pierwszy program w kolorze. Brakowało tylko kolorowych telewizorów.

Nie znaczy to jednak że każdy mógł się cieszyć kolorową telewizją. Po pierwsze, początkowo nadawano w kolorze tylko raz w tygodniu. Po niecałym roku pojawiła się już codzienna transmisja... zjazdów komunistycznej PZPR. Trzeba przyznać wykazano się dużym poczuciem humoru transmitując w kolorze panów w czarnych garniturach. Nie miało to jednak i tak większego znaczenia, ponieważ niewiele osób miało kolorowy telewizor. W Europie zachodniej cykliczne kolorowe programy działały już od 1967.

Kolorowa telewizja opierała się na francuskim systemie SECAM. Opracowany został w latach pięćdziesiątych przez firmę Thomson. Był on stosowany w Polsce do 1993 roku, a w programie pierwszym do 1994 roku. Wtedy telewizja przeszła na system PAL. Dziś wraz z przejściem telewizji na system cyfrowy, PAL występuje już tylko w kablówce.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Alex
 • 3
  Anonymous
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 5
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7

Najwyżej docenione