nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 18.03.2016 18:00

Wybór liceum

Czas nauki w gimnazjum zbliża się do końca. Dosyć szybko wybrałam sobie liceum, klasę o profilu humanistycznym, ale teraz mam wątpliwości, czy dobrze wybrałam. Czym najlepiej się kierować przy wyborze liceum? Gimnazjalistka

 

Wybór szkoły to trudna sprawa i można, ale nie trzeba brać pod uwagę różne sprawy.

1. Profil. Ty już wiesz, że to będzie humanistyczny. Wtedy, jeśli jest wybór kilku szkół, lepiej wybrać taką, która nie specjalizuje się w klasach o profilu mat- fiz lub biol- chem. Warto się dowiedzieć, jakie tam są języki obce, bo z tym często jest zamieszanie.

2. Bardzo często decydują tradycje rodzinne. Uczyło się w szkole starsze rodzeństwo, czasami się uczy i dlatego kolejne dziecko tę szkołę wybiera. Czasami któreś z rodziców tam się uczyło.

3. Kierujemy się też opinią, ale z tym trzeba bardzo uważać. Bo ludzie bardzo chętnie wszystko i wszystkich oceniają, ale to opinie bardzo osobiste. Ktoś jest leniem i kombinatorem, więc wydaje o szkole złą opinięitd. Dlatego najlepiej pogadać z kimś, kto jest rzetelny, w miarę dobrze się uczy.

4. Można też myśleć o odległości od domu. Wygodnie mieć blisko do szkoły, chyba, że dojazd nie stanowi żadnego problemu. Gdy ja wybierałam między dwoma liceami, to kierowałam się właśnie bliskością szkoły. Mówiono, że tam niby wyższy poziom, ale nawet w najlepszej szkole można mieć pecha do niezbyt fajnej klasy, do kilku gorszych nauczycieli. Swojej decyzji nie żałowałam nigdy. W każdej szkole trzeba się uczyć, nikt tego za nas nie zrobi.

5. Można unikać szkół, gdzie chętnie idą nastolatki rozpieszczone pod różnymi względami. Zdarza się, że w takiej szkole kpią z uboższych, z niechętnych do imprezowania. Czasami dostaję listy, że trudno w takiej szkole wytrzymać.

6. Bywają szkoły słynące z bardzo wysokiego poziomu, gdzie uczniowie są wręcz "katowani" nadmiarem nauki. Co dziwne, uczniowie chętnie te szkoły wybierają, może dlatego, że chcą, by ktoś ich mocno pilnował. Ale nie wszyscy radzą sobie z nadmiarem stresu, a często jest obok szkoła o gorszej opinii, niby niższym poziomie, jednak uczniowie spokojnie dostają się na studia, o ile się uczą. Pewnie, że w towarzystwie osób mądrych i pracowitych sami ciągniemy się w górę. A w towarzystwie leniów i mniej zdolnych człowiek sobie zaczyna odpuszczać. Ale liceum to czas dorastania do pełnej dojrzałości i przygotowania do matury i studiów. Trzeba więc znać siebie, swoje usposobienie i spokojnie wybrać szkołę. Jeśli już podjęłaś decyzję, to dobrze. Jeśli nie jesteś pewna, to wypisz kilka ważnych spraw/ profil, języki, odległość, opinie, poziom, towarzystwo, nauczyciele, znajomi i zrób zestaw plusów i minusów.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..