nasze media Najnowszy numer MGN 01/2022
dodane 26.02.2016 08:48

Oratorium zimowe u Sióstr dominikanek

Już po raz kolejny w pierwszym tygodniu ferii w naszym Domu w Lublinie przy Lawendowej odbyło się Oratorium Zimowe. W tym roku pod hasłem: „Strażnicy światła”.

Temat był już u nas znany, bo pod takim samym hasłem w grudniu mieliśmy roraty. Chcieliśmy podczas tygodniowych półkolonii poświęcić więcej czasu poznawanie biblijnych Strażników Światła.

W Oratorium przebywało z nami ok. 50 dzieci plus animatorki: Dominika i Klaudia Zadarnowskie, Patrycja Sosińska, Joanna Wanicka, Joanna Jakubczak, Krzysztof Wiącek i ks. Emil Mazur, wikariusz naszej parafii.

Dzieci podzielono na 3 grupy: Abrahama, Noego i Dawida. Ich nazwy wybraliśmy spośród 18 bohaterów. Abraham, Noe i Dawid stali się naszymi „patronami”. Ich cechy przyświecały poszczególnym grupom przez wspólnie spędzony czas. Animatorzy przybliżali dzieciom krótki życiorys biblijnego bohatera, który wzywał do pracy nad sobą i podjęcia wyzwania pracy nad daną cechą. Klimat w Oratorium ożywiały piosenki związane z tematem zajęć.

Każdego dnia oprócz biblijnych postaci do naszego Oratorium zapraszaliśmy "gości mundurowych", którzy codziennie stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Odwiedzili nas żołnierze wojska polskiego, policjanci, pracownicy służby celnej. Była też zastępowa harcerek a nawet pani prokurator. Największym zaskoczeniem była wizyta księdza i siostry zakonnej, jako tych, którzy służą Jezusowi.
W ostatnich dniach towarzyszyły nam również słowa św. Pawła z Listu do Efezjan, który mówi, jak powinien być wyposażony żołnierz Chrystusa Pana:

hełm zbawienia - sakramenty (chrzest, spowiedź, Komunia św.),

miecz - Słowo Boże, modlitwa

pancerz - sprawiedliwość: życie zgodnie z wolą Bożą (przykazania),

pas - prawda,

buty - gotowość niesienia ewangelii o pokoju - dobre uczynki,

tarcza - wiara.

Taka zbroja chroni człowieka przed nieprzyjacielem i pomaga w walce z grzechem. Podsumowaniem naszej pracy były zorganizowane podchody na podwórku.
Dzieci szukając pytań i odpowiadając na nie przypominały sobie wiedze zdobytą nie tylko podczas Oratorium, ale także wyniesioną z domu czy ze szkoły.
Nie zabrakło w tych dniach oczywiście prac grupowych.  Jedną z nich było wybranie przez każdego uczestnika jednej cechy, która będą starać się sie przestrzegać i żyć nią, na, co dzień. Wypisaliśmy je na like’ach dobrze znanym dzieciom z fb; aby przypomnieć, że takie cechy są potrzebne nie tylko fikcyjnym bohaterom, ale również każdemu z nas. A wiedząc, że w tej wędrówce życiowej czasem siły ustają, postanowiliśmy w jednym z dni przygotować w grupach napoje orzeźwiające, sałatki owocowe i pyszne ciasteczka dla strażników światła: dzieci przy pomocy animatorów przygotowały te pyszności dla wszystkich, również dla zaproszonych gości.

Na zakończenie tygodnia spotkań Oratorium w naszej kaplicy ks. prob. Eugeniusz Zarębiński odprawił Mszę św., w której uczestniczyły dzieci razem z rodzicami i dziadkami. Po Mszy obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny pt. „Strażnicy Światła”, przeplatany piosenkami, który przygotowały dzieci z pomocą animatorek.

Dzięki ludziom dobrej woli – księżom, rodzinom naszej parafii, naszym kochanym animatorom, którzy swój czas ferii poświęcają innym - dzieci skorzystały z wielu atrakcji i miło spędziły 6 dni.

Pragniemy wyrazić wdzięczność tym wszystkim osobom, które wspierały nas materialnie i duchowo i zapewnić o naszej modlitwie za Was.

w imieniu Sióstr dominikanek

s. Maria Anna OP

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione