nasze media MGN 07/2024

Anna Kwaśnicka

dodane 08.12.2015 12:59

Opole

Roraty ze średniowiecznym mnichem z Krakowa

zobacz galerię

Kto opowie historię chrześcijaństwa na ziemiach polskich lepiej niż średniowieczny uczony kronikarz, który wiele lat spędził wśród cennych rękopisów? Dlatego duszpasterze z parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu zaprosili na tegoroczne roraty o. Wilhelma z Krakowa - mnicha, który żył w wiekach średnich.
W jednej z bocznych kaplic przygotowali mu miejsce do pracy z dużym drewnianym biurkiem, księgami i prawdziwym gęsim piórem. Co wieczór, w blasku wielu świec o. Wilhelm zasiada za swoim majestatycznym biurkiem i podczas Mszy św. roratnich w rozmowie z księdzem głoszącym kazanie, opowiada dzieciom o historii Polski, odczytując fragmenty kronikarskich zapisków.

Roraty razem z „Małym Gościem Niedzielnym” przeżywane są pod hasłem „Drzewo Życia. Chrzest źródłem miłosierdzia”, stąd w kościele nie mogło zabraknąć prawdziwego drzewa. Początkowo nie miało ono ani liści, ani owoców. Ale każdego dnia po zakończeniu Mszy św. wylosowane dziecko zawiesza na jego gałęziach jedno jabłko. Dzieci doskonale wiedzą, że gdy Ewa zerwała owoc z drzewa zakazanego, popełniła pierwszy grzech, zmieniając historię człowieka, ale gdy Maryja wypowiedziała swoje „tak” Panu Bogu na świat mógł przyjść Zbawiciel wszystkich ludzi. Zatem im więcej jabłek jest zawieszonych na naszym parafialnym „Drzewie Życia”, tym bliżej są święta Bożego Narodzenia.

Co więcej każdego wieczora dzieci otrzymują obrazki, na których zapisanych jest kilka pytań. Odpowiedzi wpisują na własnoręcznie przygotowane serduszka i kolejnego dnia wrzucają do odpowiedniego koszyczka. Oddzielny koszyczek mają przedszkolaki, oddzielny uczniowie szkoły podstawowej i oddzielny gimnazjaliści, dlatego że za każdym razem losowane są właśnie trzy osoby – po jednej z każdego koszyczka, które zabiorą do domu na jedną noc figurę Jezusa Miłosiernego. Po co? Po to, by chociaż przez chwilę całą rodziną przy niej się pomodlić.

Pozdrawiamy wszystkich Czytelników "Małego Gościa Niedzielnego". I oczywiście zapraszamy na Msze św. roratnie do naszego kościoła parafialnego: od poniedziałku do piątku o 18.00 oraz w soboty o 8.00.

Parafia Przemienienia Pańskiego w Opolu

ppp.opole.pl

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..