nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023
dodane 17.11.2015 13:00

Pomoc dla Igorka

Ma 7 lat i od urodzenia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni.

Igor – nasz uczeń, uczeń drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Od 1 września 2014 roku objęty nauczaniem indywidualnym. Dyrektor, nauczyciele, uczniowie, a także rodzice – cała społeczność szkolna zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na zakup kamizelki drenażowej. Dla Igora potrzebujemy ok. 30 tysięcy, by nie przerażał każdy katar, każde kichnięcie, każda infekcja. Czy można mieć marzenie, żeby: zakaszleć? Tak! Kamizelka Drenażowa to popularne określenie systemu oczyszczania dróg oddechowych The Vest®. System The Vest® działa w oparciu o wysokiej częstotliwości oscylację ścian klatki piersiowej (HFCWO). Składa się z nadmuchiwanej kamizelki połączonej przewodami powietrznymi z generatorem impulsów powietrza. Generator szybko nadmuchuje i wypuszcza powietrze z kamizelki, delikatnie uciskając i rozluźniając ścianę klatki piersiowej. Proces ten zwiększa przepływ powietrza w drogach oddechowych wywołując tym samym „mikro kaszel”, który wypiera śluz ze ścian oskrzeli, rozrzedza go i przesuwa w kierunku centralnych dróg oddechowych, skąd w łatwy sposób można go usunąć poprzez kaszel lub odessanie.

Kim jest Igor? Igor nie chodzi, nie siedzi, nie może samodzielnie utrzymać głowy, ani poruszać nóżkami. W bardzo niewielkim zakresie pracują jeszcze tylko jego dłonie. Porusza się na specjalnym wózku i wymaga 24 godzinnej opieki. Postępująca choroba znacznie osłabiła nie tylko sprawność ruchową Igorka, ale przede wszystkim mięśnie oddechowe oraz mięśnie przełyku. Chłopiec praktycznie nie jest w stanie samodzielnie przełykać, dlatego musi być dokarmiany sondą. Ponadto od ukończenia pierwszego roku życia jego oddech wspomaga respirator. Igor nie kaszle sam. Cały czas wspomaga go Mama. Każde zakrztuszenie, każda infekcja może być potencjalnie zabójcza, grozi śmiercią. Każdy zwykły katar jest niebezpieczny. Dlatego ta kamizelka wiele dla niego znaczy. Na rdzeniowy zanik mięśni nie ma lekarstwa. Leczenie ma charakter wyłącznie objawowy i paliatywny. Codzienna, systematyczna, bardzo żmudna rehabilitacja, masaże i odpowiednia pielęgnacja mogą jedynie w nieznacznym stopniu spowolnić przebieg choroby i odrobinę poprawić jakość życia. Mimo tak ciężkiej i przerażającej choroby Igor ma w sobie dużo radości i jeszcze więcej ciekawości świata. Jego umysł jest sprawny. Igorowi udaje się aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny, klasy i szkoły. W nadzwyczajny sposób rozwija swoje pasje. W miarę swoich możliwości spełnia swoje marzenia. Uwielbia matematykę. Sprawnie liczy, rozwiązuje zadania tekstowe o wyższym stopniu trudności, spotyka się z rówieśnikami. Opisuje życie w książce, którą sam redaguje w formie pamiętnika. Jest aktywny na faccebooku: www.faccebook.com/igorek.blog/ lub GŁOWĄ W MUR Igorek i SMA

Jednak największą jego pasją od czwartego roku życia są skoki narciarskie. Ta pasja daje mu siłę, aby żyć i walczyć o każdy dzień. Trudno znaleźć drugiego tak oddanego fana. Potrafi obudzić się rano ze słowami:
„nareszcie przyśniły mi się skoki”.
Tychy 15.11.2015r.
Skoki to po prostu cały jego świat. Każdą wolną chwilę poświęca śledzeniu turniejów, ma swoich faworytów. Ma ogromna wiedzę na ten temat i systematycznie ją rozwija. Zna wielu skoczków, potrafi podać szczegóły dotyczące ich drogi na podium. W ostatnim czasie dzięki pomocy życzliwych ludzi oraz wielkim zaangażowaniu Jego rodziców uczestniczył m.in. w spotkaniu z Kamilem Stochem i Piotrem Żyłą, od którego w ostatnim czasie otrzymał kask. Igor posiada ciekawą kolekcję gadżetów związanych z tą dyscypliną . Jak każde dziecko ma swoje marzenia, niektóre śmiałe. Jednym z największych Jego marzeń jest wzięcie udziału w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich na skoczni Kulm w Tauplitz/ Bad Mittendorf w Austrii w dniach 14 – 18 I 2016 roku. Chłopiec żyje tylko tą fantazją, nie może przestać o tym myśleć, śnić i mówić. Oddałby wszystko, żeby tylko tam być. Żeby przeżyć kilka cudownych, beztroskich dni w fantastycznej krainie skoków. Żeby na żywo poczuć te emocje, przeżywać napięcie, oczekiwanie i radość podczas lotów odważnych skoczków. Żeby nie myśleć tylko o chorobie, bólu, samotności i codziennych, wyczerpujących zmaganiach, o walce o każdy dzień życia. To dla takiego momentu warto jest budzić się co rano. Czy los uśmiechnie się do tego tak bardzo niesprawiedliwie pokrzywdzonego chłopca?

Leczenie, rehabilitacja Igora pochłania sporą część dochodu pięcioosobowej rodziny (Igor ma dwoje rodzeństwa w wieku 4 i 14 lat, pracuje tylko tata). Igor jest niezwykle inteligentnym chłopcem, pracowitym, dokładnym i ambitnym. Zawsze chce, wiele rzeczy wie. Wytrwale dąży do wyznaczonych, niebotycznych celów. Ma w sobie wiele determinacji, zapału. My jako grono Przyjaciół Igora nie możemy pozwolić , aby ten zapał wygasł. Jako społeczność szkolna także włączamy się w niesienie pomocy - zorganizowaliśmy już kilka koncertów i kiermasz świąteczny wspierające potrzeby materialne Igora (Jednak obecne potrzeby przerastają nasze możliwości, choć już przygotowujemy kiermasz świąteczny dla Niego.)Igor jest także pod opieką Fundacji „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”. Dzięki zapobiegliwości Rodziców od roku Fundacja SIEPOMAGA próbuje pozyskać środki na spełnienie marzenia Igora. Prosimy Państwa nie o coś , co jest zachcianką! Prosimy o coś , co my zdrowi zwyczajnie mamy – od zawsze. Dla Igora będzie ulgą w codzienności. Będzie mógł zakaszleć – taki „mikro kaszel”. Czy można mieć marzenie żeby: zakaszleć? Potrzebujemy tej kamizelki. Koszt ok. 30 tysięcy zł. Nie mamy zbyt dużo czasu. Liczymy na Waszą życzliwość. Możecie wnieść odrobinę radości w tak trudne życie małego, dzielnego jakże przez los doświadczonego dziecka, kibica i sprawić, że w jego oczach rozbłysną iskierki szczęścia i odrobina życiowej lekkości.

Kontakt domowy: tel. 608309461
Igor KOT 43-100 Tychy ul. Rodakowskiego 5/28
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
Bank BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
Tytułem:
6886 Kot Igor darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
Pozdrawiamy i dziękujemy za wszelką pomoc.
Społeczność Szkolna
Szkoły Podstawowej nr 10
im. Gustawa Morcinka w Tychach

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..