nasze media Mały Gość 04/2024

Adam Śliwa

dodane 16.11.2015 10:17

Wolne Miasto Gdańsk

15 listopada 1920 roku zostało utworzone Wolne Miasto Gdańsk. Jego utworzenie nie zadowoliło ani Polaków ani Niemców.

Twór ten był państwem miastem pod kontrolą Ligi Nardów, czyli organizacji, którą po wojnie zastąpiła ONZ. Utworzenie Wolnego Miasta nie satysfakcjonowało ani Niemców ani Polaków, a jego teren przez cały okres międzywojenny był polem zmagań szpiegów obydwu stron i zatargów dyplomatycznych.

W skład Wolnego Miasta Gdańsk, poza samym Gdańskiem wchodziły Sopot oraz część dzisiejszych powiatów wejherowskiego, tczewskiego, elbląskiego malborskiego, kościerskiego i kartuskiego. Większość mieszkańców stanowili Niemcy. Polaków było do 15 %.

Wolne Miasto miało swój hymn, flagę, konstytucję i parlament. Władzę wykonawczą stanowił senat gdański. Wiele jednak dziedzin nadzorowała Liga Narodów z Wysokim Komisarzem na czele. Polskę natomiast reprezentował Komisarz Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. Wolne miasto miał własne paszporty, ale polityką zagraniczną, rejestrowaniem statków zajmowała się Polska. Polska była także sieć pocztowa i telegraficzna, a także kolej i sprawy celne. W 1924 roku założono także ochronę wojskową składnicy tranzytowej na Westerplatte. Mimo szerokich uprawnień były one często sabotowane przez władze Wolnego Miasta. Kłopoty związane z Marynarką Wojenną i z korzystaniem z portu były jednym z powodów wybudowania niezależnego portu i miasta Gdynia. Gdańsk miał także własną walutę - guldeny gdańskie. 

W Wolnym mieście bardzo popularny był sport. Na tak niewielkim obszarze działało 12 drużyn piłkarskich. Istnienie Wolnego Miasta Gdańsk skończyło się wraz z wybuchem wojny 1 września 1939 roku. Sprawa Gdańska, czyli niemieckiego Danzig była jednym z pretekstów do napaści na Polskę. Do legendy przeszły obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, której bohaterskich obrońców w większości wymordowano oraz 7 dniowa obrona składnicy na Westerplatte.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..