nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020
dodane 15.10.2015 19:00

Plaga obgadywania

Jak mam się zachować kiedy ktoś obgaduję moje koleżanki? Bardzo tego nie lubię, nie zwracam uwagi na wygląd tylko na charakter, ale dziewczyny ciągle obgadują, komentują, krytykują. Szczególnie jedna z nich. Oczekuje ode mnie, że się wypowiem. Nie chcę być fałszywa, ale nie mam też odwagi powiedzieć koleżance, że nie będę obgadywała. Ostatnio w rozważaniach różańcowych padło pytanie, czy nie wyśmiewam innych. A obgadująca koleżanka robi to nawet, gdy wracamy z kościoła. Nastolatka

Poruszyłaś bardzo ważną sprawę. Papież Franciszek ciągle do tematu obgadywania wraca. I ciągle przypomina, że to jest wielkie zło. Słuchałam kiedyś omówienia jednego z psalmów, gdzie padło określenie "ich gardło jest grobem otwartym". Tak zostało nazwane obgadywanie! Rozumiem, że jesteś delikatną i wrażliwą dziewczyną. Mimo tego spróbuj zatrzymać takie gadanie i powiedz np. "nie będę o niej źle mówiła, ja ją lubię" albo chociaż "a ja ją lubię". Jeśli brakuje Ci odwagi, to chociaż milcz i nigdy nic złego nie mów. Albo może jak one o kimś coś złego, to Ty powiedz, że w tej osobie coś tam lubisz. Gdy wyśmiewają coś w wyglądzie, Ty powiedz, że podobają Ci się jej oczy czy włosy. Gdy krytykują zachowanie, powiedz, że cenisz w niej jakąś cechę. Obgadywanie to wstrętna cecha. Trzeba z tym walczyć. Najlepiej wprowadź nowy zwyczaj, by o nieobecnych mówić dobrze, wymieniać zalety.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione