nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019
dodane 26.09.2015 23:00

Gdy trudno się dogadać

Rodzice nie pozwalają mi np. iść na komputer na dłużej niż godzinę itp., ale to w sumie nie jest także złe, po przecież się o mnie troszczą. Jednocześnie dostaję mnóstwo prac w domu i wymagają ode mnie samych 5 i 6 w szkole. Za brak zadania czy niewykonaną prace domową np. biorą mi telefon kupiony za moje oszczędności. Gdy chcę z nimi o tym porozmawiać spokojnie, oni mówią, że pyskuję itd. Nie da się z nimi normalnie porozmawiać. Trzynastolatek

Z listu wynika, że rodzice są bardzo o Ciebie zatroskani, widzą i wiedzą, że jesteś zdolny, więc tym bardziej od Ciebie wymagają. Wymagania są wysokie, ale ciągle dajesz radę. Mocne ograniczenia komputera jednak Ci służą. Bo Twoi rówieśnicy przy komputerze tracą czas i nic w zamian nie zyskują. A niektórzy przy okazji wpadają w różne uzależnienia. Czyli ten nakaz- zakaz jest dla Twojego dobra, co sam przyznajesz. Rozumiem, że masz dużo obowiązków domowych i dużo zadań. Ale jest taka dziedzina nauki jak organizacja i zrządzanie. Warto stawać się mistrzem w planowaniu swoich obowiązków. Można ciągle udoskonalać odrabianie zadań, naukę własną itd. A w pracach domowych też warto wprowadzać udoskonalenia. Popracuj nad tym, a zdziwisz się, jak bardzo Ci się to przyda w dorosłym życiu, tym bardziej, że jako mądry chłopak będziesz w przyszłości pracował na odpowiedzialnym stanowisku. Nie mam żadnego prawa, by oceniać Twoich rodziców. Bo to oni i tylko oni są za Ciebie odpowiedzialni. Dziecko to wielki skarb i wielka odpowiedzialność. Teraz taka masa nastolatków jest rozpieszczona, że może rodzice boją się, byś i taki nie był. Może stąd te zasady. Nie wypominaj rodzicom, że masz coś za swoje pieniądze. To nie jest dobra droga do negocjacji. Zawsze zdaje egzamin spokój, prośba, opowiadanie o swoich sprawach w taki sposób, by rodzice Cię rozumieli. Opowiadaj o szkole, o ilości nauki i proś, by pomogli Ci wszystko zaplanować. Jeśli nie da się rozmawiać, trudno. Rodzice mają swoje zwyczaje, zasady i oni się nie zmienią. W takich sprawach jak Twoja jest jedna zasada- kombinuj co możesz w sobie zmienić, by było lepiej. Konflikt pokoleń należy do najstarszych, leży w naturze ludzi. Psycholodzy mówią, że o wiele bardziej niepokojący jest fakt, gdy rodzice i dzieci świetnie się dogadują i nie ma żadnych problemów. Specjaliści mówią też, że nawet idealni rodzice drażnią swoje dzieci, więc to, że trudno Ci się dogadać to sytuacja naturalna, typowa i kombinuj co zrobić, by było lepiej. Ciesz się jednocześnie, że Twoim rodzicom tak na Tobie zależy. Już odnosisz sukcesy, których z całego serca gratuluję!

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione