nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Piotr Sacha

dodane 07.09.2015 10:02

Prawie jak na Marsie

W Podzamczu, niedaleko Kielc po raz drugi stanęły do zawodów łaziki marsjańskie, czyli European Rover Challenge.

Przed rokiem startowało 10 drużyn. Bo za robotem stoi drużyna, czyli jego konstruktorzy, studenci z Polski i zagranicy. Tym razem było ich o wiele więcej, bo aż 24. Połowa z nich to zespoły z naszego kraju.

5 i 6 września roboty podjechały na teren Marsa… to znaczy teren przypominający marsjańskie warunki. Czekało ich kilka zadań. Na przykład przełączenie włączników na reaktorze, pomiar prądu czy pokonanie wyznaczonej trasy bez podglądu z kamer.

Najlepiej poradził sobie kanadyjski łazik, którego przywieźli studenci z University of Saskatchewan Space Design Team. Jednemu z polskich łazików też poszło całkiem nieźle. Drugie miejsce zajęła drużyna z Politechniki  Białostockiej. A na trzecim miejscu podium stanął robot stworzony przez grupę z Mc Gill University z Montrealu.  

Gościem specjalnym wydarzenia był Harrison Schmitt. To były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Alex
 • 3
  Anonymous
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione