nasze media Najnowszy numer MGN 05/2020
dodane 30.08.2015 21:00

Wykpij palenie

Koleżanka powiedziała mi, że pali. Byłam w wielkim szoku pomimo tego, że powiedziała, że chyba przestanie. Jednocześnie mama mi poradziła, żebym z nią nie siadała w ławce. Pomyślałam, że może polecić jej jakąś książkę, ale dzisiaj to już sama nie wiem co robić. Szóstoklasistka, 11 lat

Najlepszym sposobem pomocy dla nastolatka, który zaczyna palić jest wyśmianie tej decyzji. Nie pokazuj przerażenia, oburzenia, tylko się zdziw, śmiej i powiedz, że chyba nie ma żadnych kompleksów, chyba nie czuje się słaba, by w tak głupi sposób dodawać sobie pewności siebie. Gdy dorośli wydają pieniądze na kuracje odwykowe, ona chce wchodzić w ten zły nałóg. Powiedz jej, że wartościowa młodzież nie pali, że palą tylko osoby bardzo słabe psychicznie i niepewne swojej wartości. Palenie w tym wieku to dziecinada i głupota. Gdy tylko ją spotkasz, uśmiechnij się i zapytaj, czy już poczuła swoją wartość i obejdzie się bez zatruwania organizmu.  Może w jej zachowaniu jest coś jeszcze, co mama wyczuwa i dlatego nie chce, byś z nią siedziała. Może ona ma więcej kompleksów, może jest słaba psychicznie i zrobi sporo, by udawać wyluzowaną, by powtarzać złe zachowania rówieśniczek. Twoja mama zna stare przysłowie, że kto z kim przestaje, takim się staje, dlatego chce, byś bardziej kolegowała się z innymi dziewczynami. Przypominam, że zgodnie z naszą wiarą potępiamy złe zachowanie, ale nie potępiamy człowieka.

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione