nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Adam Sliwa

dodane 15.07.2015 09:07

Grunwald

I wszystko jasne :)

15 lipca 1410 roku wojska polskie i litewskie pokonały armię krzyżacką na polach Grunwaldu. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Niestety zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane i nie udało się zdobyć Malborka. Co ciekawe pole tak ważnej bitwy wciąż nie zostało w pełni przebadane archeologicznie. Dla historyków niemieckich bitwa pod Grunwaldem zwana jest pierwszą bitwą pod Tannenbergiem. Jest to o tyle istotne, że w 1914 roku, w czasie pierwszej wojny światowej, wojska niemieckie stoczyły pod Tannenbergiem drugą bitwę odnosząc wspaniałe zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi. Widocznie podobna nazwa bitew ma zrównoważyć trochę tą średniowieczną porażkę.

Co ciekawe Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżacy został sprowadzony na pomorze aby poradzić sobie z agresywnym ludem zwanym Prusami. Po hołdzie lennym w 1525 roku państwo zakonne zostało przekształcone w Prusy Książęce, a więc przyjęło nazwę ludu, przeciwko któremu walczyło. Następnie te Prusy zjednoczyły całe Niemcy, a słowem, które najbardziej kojarzyło się z niemieckością były właśnie Prusy. Takiego rozwoju wypadków nawet w najśmielszych snach nie mogli sobie wyobrazić odziani w skóry i futra ci dawni Prusowie. 

Zakon Krzyżacki nigdy nie został zlikwidowany. Co więcej istnieje do dziś a główna siedziba mieści się w Wiedniu przy Singerstraße 7. Zakon powrócił też do działalności do której został powołany, czyli opieki nad szpitalami. Mottem zakonu jest "Leczyć i pomagać"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Alex
 • 3
  Anonymous
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione