nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/Gabriela Szulik

|

PAP

dodane 13.07.2015 10:23

Pepper w kawiarni

Humanoidalny robot Pepper pojawił się w jednej z kawiarni w Tokio

Nie tylko dzieci zafascynował humanoidalny, czyli podobny do człowieka, robot Pepper, który w sobotnie przedpołudnie pojawił się w jednej z kawiarń w centrum Tokio w Japonii.  Robot ma 121 cm wzrostu i waży 28 kg. 
Humanoidalnego robota z systemem android stworzyli SoftBank i francuski zespół Aldebaran Robotics. Pepper ma wbudowany akumulator, dzięki któremu może nieprzerwanie pracować do 14 godzin. Kształtem przypomina dziecko, co Japończyków nie dziwi, bo wzorem dla konstruktorów był Astro-Boy, bohater japońsko-amerykańskiej kreskówki.
Pepper wyposażony jest w sztuczną inteligencję. Potrafi rozpoznawać wyraz twarzy, gesty i głos. Co wyjątkowo ciekawe, można mu nawet wyznaczyć zadanie opieki nad ludźmi starszymi i chorymi. Pepper może też pomagać w domowych obowiązkach. Twórcy podkreślają, że chcieli wyprodukować urządzenie, które sprawi, że ludzie będą się uśmiechać.
Można go kupić za 198 tysięcy jenów – to ponad 1600 dolarów. Ale to nie wszystkie koszty, bo klient podpisuje umowę, że najmniej przez 3 lata użytkowania robota, będzie płacił co miesiąc 200 dolarów abonamentu za dostęp do 200 aplikacji i ewentualną pomoc serwisową. 
Ale chętnych na kupienie Peppera nie brakowało. W ciągu jednej minuty klienci SoftBanku wykupili wszystkie. 
Tych, których nie stać na kupienie japońskiego giganta telekomunikacyjnego mogą go wypożyczyć płacąc 12 dolarów za godzinę. W Polsce Pepper jest niedostępny i na razie Japonia nie planuje sprzedaży za granicę.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..