nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

PAP/Gabriela Szulik

dodane 05.07.2015 07:27

Bolid Eagle One

Dwa miejsca, 4,5 metra długości, panele słoneczne, baterie i dwa silniki elektryczne w tylnych kołach. Lekki, cichy, szybki i wyjątkowo sprawny - to bolid Eagle One.

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentowali bolid solarny. Pojazd ma dwa miejsca (dla kierowcy i pasażera), 4,5 metra długości i waży prawie 400 kilogramów. Wyposażony jest w panele słoneczne, baterie i dwa silniki elektryczne, umieszczone w tylnych kołach. Potrafi rozwinąć prędkość do 100 km/godz. Studenci zapewniają, że bolid jest lekki, cichy, szybki i wyjątkowo sprawny.

Bolid Eagle One zasilany energią słoneczną wystartuje w prestiżowym wyścigu w Bridgestone World Solar Challenge w Australii, który w tym roku odbędzie się od 18 do 25 października. To największe światowe zawody pojazdów napędzanych energią Słońca.

Załogi wystartują z Darwin w Australii, by po pokonaniu 3 tysięcy kilometrów dotrzeć do mety w Adelajdzie.

Już od 29 lat zespoły z najlepszych uczelni technicznych całego świata spotykają się w Australii, by pokazać efekt połączenia swojej wiedzy, sił natury i miłości do przygody.

W tegorocznym wyścigu wystartuje 41 załóg z całego świata.

Łódzki Solar Team, czyli 25 studentów z Politechniki Łódzkiej będzie rywalizować o tytuł najbardziej efektywnego samochodu zasilanego energią słoneczną. To pierwszy zespół z Polski, jaki bierze udział w imprezie od początków jej istnienia oraz jedynym reprezentującym Europę Centralną w jego tegorocznej edycji.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: Dziś 11:31
  łączna liczba komentarzy: 97
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26