nasze media Najnowszy numer MGN 01/2022
dodane 04.06.2015 18:00

Jak sobie z tym poradzić?

Moja przyjaciółka nagle ona zaczyna się przyjaźnić z inną koleżanką, a mnie odrzuca. Znudziłam się? Nie umiem sobie poradzić z tym, jak teraz ciężko, przykro. W dodatku ona mnie obgadywała, o czym dowiedziałam się teraz. Jak się odnaleźć w tej sytuacji? 11-latka

Życzę Ci, byś umiała się otrząsnąć po tej przykrej sprawie. Zapewniam Cię, że każda kobieta mogłaby Ci wiele opowiedzieć podobnych
historii. Sama pamiętam przepłakane godziny  i przykre uczucie zawodu.
1. Mocno poczuj swoją wartość. Jesteś świetną dziewczyną, otwartą na przyjaźń, masz jasne zasady. Możesz być z tego dumna. Jeśli ona Twoją przyjaźń odrzuciła, to westchnij sobie i pomyśl tak: "trudno, to jej strata, że mnie nie doceniła."
2. Spróbuj się trochę wczuć w jej sytuację. Może ją wychowano nie do tego, by służyła ludziom, ale by ludzie jej służyli. No i stosuje to w życiu. Gdy byłaś jej potrzebna, to się z Tobą przyjaźniła, a teraz, gdy zaciekawiła ją inna dziewczyna, to jakby rzuciła się na nią, a Ciebie zostawiła. Tak zachowuje się wiele osób i trzeba się nauczyć odporności.
3. Możliwe, że wcale jej tak nie wychowano, może ona ma jeszcze w sobie typowo dziecięcy egoizm. Małe dzieci nieświadomie kombinują, co robić, by było im dobrze i wygodnie. Nastolatki w Waszym wieku są na granicy tych dziecięcych i dorosłych zachowań. Wiele nastolatków jest w sprawach przyjaźni jeszcze bardzo dziecinnych. To jak w przedszkolu, gdzie maluchy dokuczają sobie i raz mówią "nie lubię cię już, idź sobie" a po chwili, gdy zobaczą w rękach kolegi ciekawą zabawkę wołają: "żartowałem, już cię lubię"
5. Jeśli jeszcze w życiu się dowiesz, że ktoś Cię obgadywał, to spróbuj zareagować z humorem. Bo to nie jest tragedia. Przecież nie musi być tak, że wszyscy nas lubią, dobrze o nas mówią. Nie trzeba się o to starać. Ważne, by być dobrym człowiekiem, a inni albo to docenią, albo nie. Gdy koleżanki doniosą Ci, że inna coś na Ciebie mówiła, to się uśmiechnij i powiedz, że nie zamierzasz się tym przejmować. Bo masz czyste sumienie, znasz swoją wartość. Można powiedzieć wesoło "jej opinia nie ma dla mnie znaczenia"
6. Oczywiście, można takim obgadującym trochę utrzeć nosa i powiedzieć w oczy, by zamiast obgadywać, wyjaśniły sprawę. Ważne, byś Ty się nigdy nie zaraziła tą typowo dziewczęcą chorobą obgadywania.
7. Staraj się mieć sporo koleżanek. Rozmawiaj z jak największą ilością dziewczyn. Staraj się widzieć w nich to, co dobre i ciekawe. Myśl o innych dobrze, bądź pełna energii i radości. A o tym, co będzie złe, myśl ze współczuciem, że bywają takie zapiekłe dziewczyny, często zmęczone walką o pozycję w klasie. Przecież o to wcale nie trzeba walczyć. Ty masz w sobie czuć, że jesteś jedyną i niepowtarzalną, a inni albo to docenią, albo nie.
Ksiądz Twardowski w wywiadzie z red. Barbarą Gruszką- Zych zwracał uwagę na poranną modlitwę. By wstawać z oczyszczonym sercem i potem napełniać je dobrocią. Radził, by nie tkwić w poczuciu krzywdy. Doradzał, by przebaczać i to Ci przekazuję. Byś nie hodowała w sobie poczucia krzywdy, bo to Ci w niczym nie pomoże. Dlatego nie rozpamiętuj zbyt długo tego przykrego zdarzenia, tylko żyj pełnią. 

 

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione