nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

PAP/bydgoszcz.pl/p

dodane 10.05.2015 09:59

Dywan z kwiatów

Dwa miliony tulipanów wykorzystali w sobotę uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego przy układaniu dywanu kwiatowego w Bydgoszczy.

Szósta edycja Bydgoskich Dywanów Kwiatowych nosi tytuł "Dla Mariana" i dedykowana jest kryptologowi Marianowi Rejewskiemu, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.

Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy rok 2015 jest Rokiem Mariana Rejewskiego z okazji 110. rocznicy urodzin bydgoszczanina. Kryptologa i matematyka, który wraz ze swoimi współpracownikami, Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim, złamał kod Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców czasie II wojny światowej.

 

Dywan z kwiatów   Uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego przy układaniu dywanu kwiatowego w Bydgoszczy PAP/Tytus Żmijewski Początki Bydgoskich Dywanów Kwiatowych sięgają roku 2010, a inspiracją było pole kwitnących tulipanów w gospodarstwie Katarzyny i Piotra Puksztów.

Tak powstał pomysł utworzenia dywanów z główek tulipanów, które są produktem ubocznym przy produkcji cebul tulipana. Henryk Kołcon wraz z Piotrem Puksztą podjęli decyzję, a do wykonania zaprosili młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione