nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Adam Śliwa

dodane 21.04.2015 09:18

Pływający autobus

Pierwszy w Korei autobus amfibia rozpoczął testy.

Z tyłu pod silnikiem autobus ma dwie śruby takie jak w statkach. Cały pojazd jest oczywiście szczelny i ma odpowiednią wyporność. Dzięki temu nie musi szukać mostów, a miejskie korki może ominąć płynąć mniej uczęszczanymi kanałami czy rzekami. Projekt niezwykle ciekawy. Bezcenna musi być mina pasażerów gdy wóz pierwszy raz wpadnie do wody.

Amfibie były popularne już na początku ubiegłego wieku. Powstawały pływające samochody a nawet czołgi. Dawniej gdy drogi nie były często wybrukowane a mosty zastępowały brody, pływający pojazd mógł być bardzo przydatny. Niektóre z samochodów, jak niemiecki shwimwagen wyglądały jak łódka z kołami. Z tyłu znajdowała się śruba, a sterowało się zwyczajnie skręcając kołami. Amfibiami poruszał się bohater książek Pan Samochodzik, a nawet James Bond. Współcześnie amfibii używa najczęściej wojsko. Gąsienicowe pomagają w czasie powodzi, a pływać potrafi nawet wielki rosomak.

Pływający autobus   PAP/EPA/YONHAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Alex
 • 3
  Anonymous
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione