nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

PAP/ps

dodane 27.03.2015 09:10

Kazimierz Górski przy Narodowym

Kto powiedział: „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”? Oczywiście Kazimierz Górski, wybitny trener reprezentacji Polski. Przy Stadionie Narodowym w Warszawie uroczyście odsłonięto jego pomnik.

Kim był Kazimierz Górski? Chyba wie każdy Polak. A jeśli ktoś nie wie, niech czyta: Urodzony we Lwowie w 1921 roku Górski był trenerem polskiej drużyny narodowej w latach 1970-76. Prowadzony przez niego zespół zdobył złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce. W latach 1991-95 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi. Wciąż pozostaje jedynym Polakiem, którego w ten sposób wyróżniono.

Autorem pomnika Górskiego jest krakowski rzeźbiarz 36-letni Marek Maślaniec, którego projekt zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w połowie stycznia ubiegłego roku. Odlany w Gliwicach postument ma 3,5 m wysokości, a wraz z cokołem mierzy około 5,5 m.

„Zainspirowało mnie zdjęcie pana Kazimierza Górskiego z lat 70-tych ubiegłego wieku, jak idzie żwawym krokiem. Taka poza oddaje znakomicie charakter gry ofensywnej. Pomnik dedykuję kibicom i ludziom sportu, żeby szli do przodu tak jak trener Górski, bez względu na przeciwności losu” – powiedział Maślaniec, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione