nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021
dodane 02.03.2015 23:00

Trudności w nowej szkole

Przeprowadziliśmy się i zmieniłam szkołę, a jestem już w VI klasie. Byłam wesołą, wygadaną dziewczyną, miałam swoją pozycję w szkole i klasie, a tu wszystko siadło. Oni się znają od lat, mają swoje sprawy, afery, nie potrafię i nie chcę w to wnikać. Ich wygłupy są niezbyt na poziomie. Czuję się samotna, nie mam co robić na przerwach. Chociaż w domu jestem rozgadana i wesoła, to w szkole nie zgłaszam się, milczę, boję się, że powiem oś nie tak, że mnie wyśmieją. Szóstoklasistka

Wszystko rozumiem, ale list Twój pełen jest sprzeczności, czyli sytuacja typowa dla dojrzewania. Bo w domu jesteś sobą, rozgadana, odpowiadasz. Tak samo było w starej szkole, gdzie byłaś radosna, zgłaszałaś się itd. Więc ta męcząca nieśmiałość pojawiła się w nowej szkole. Nic dziwnego, bo zmiana szkoły to wielki, wielki stres. W gimnazjum cała klasa zacznie od zera, więc tam wejdziesz uśmiechnięta, pogodna, postarasz się do wszystkich podchodzić, zagadywać, siadać z różnymi osobami, kilka osób może zaprosisz do domu lub gdzieś sie z nimi umówisz. A teraz? Może jednak wyróżniasz się dojrzałością większą od koleżanek? One są razem może od przedszkola, więc dobrze im z tymi wygłupami. Poza tym, jeśli nie obgadujesz, nie wchodzisz w ich afery, to one tego może nie rozumieją.
Moje rady: zawsze lekki uśmiech, w głowie radosne myśli, wtedy jest inny wyraz twarzy. Koniecznie się zgłaszaj. Bo to nadmiar ambicji, że tak się boisz złej odpowiedzi. Przecież po to jest się uczniem, by czasami nie wiedzieć, pomylić się. Zgłaszanie to bardzo ważna sprawa, spróbuj się przemóc. Twoje problemy dowodzą, że jesteś bardzo ambitna i bardzo mądra, ale też zbyt krytyczna wobec siebie. Dlatego koniecznie wyluzuj. Ucz się tego. Nie siedź z boku. Jeśli nie masz co robić, to chodź po szkole i udawaj zajętą, idź do biblioteki, pomóż jakiemuś maluchowi. A w gimnazjum zaraz sie zapisz do jakiegoś kółka, na jakieś zajęcia, by spotykać się z rówieśnikami także poza lekcjami.

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl

 

 


 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione