nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023
dodane 04.02.2015 17:50

Żądania córki

Jestem w dużej rodzinie. Kiedy wyrastam z ubrań (coraz częściej to się zdarza) to mama zamiast normalnie mi kupić ubrania, to wyciąga jakieś stare. Nie chodzi mi o to, że są stare ale o to, że to już jest irytujące. Ostatnio kiedy chciałam, żeby mi kupiła spodnie, to powiedziała, że "nie bo masz przecież tamte (trzy sztuki, w tym jedna dziurawa...) a poza tym ja nie lubię spodni wolę spódnice", a spódnic też mi nie kupuje tylko namawia do chodzenia w (dla mnie) brzydkich. Albo buty. Muszę błagać mamę, żeby mi kupiła nowe trampki do szkoły które nie są najtańsze i które mi się podobają. Wcześniej dostawałam ubrania po starszej koleżance, ale teraz już nie. Boję się, że mama nie będzie chciała mi kupować ubrań i obuwia. Nie wiem już, co robić. Ja nie chcę skończyć z jedną sztuką spodni! 12 latka

Nie rób z siebie księżniczki. Owszem, jesteś nią jako Dziecko Boże, ale to nie znaczy, że możesz kaprysić, żądać, wymagać. Masz wielki skarb, czyli rodzinę. To jest o wiele cenniejsze niż modne ciuszki, naprawdę. Pamiętam dziewczynkę, która jako 12-latka wyprowadzała sąsiadowi psa na spacer i zarabiała 50 zł. na miesiąc. Nie zamartwiaj mamy, jeśli nie ma pieniędzy, tylko rozglądaj się uważnie i myśl, jak sobie z tym poradzić. Rozumiem, że marzysz o nowych ubraniach, o trampkach itd. Ale mama nie zachowuje się tak ze złośliwości czy z braku zrozumienia. Podejrzewam, że to na skutek problemów z pieniędzmi. Dlatego moje rady są takie:
Powiedz mamie, by Ci mniej więcej powiedziała, ile pieniędzy może przeznaczyć na ubrania dla Ciebie. Niech to będzie mała sumka, ale w miarę stała i poproś, byś mogła sama kombinować, jak tę sumkę wydać. Jeśli mama powie, że nie może Ci tego podać, to przeproś za to pytanie i na tym koniec. Bo to by znaczyło, że rodzice męczą się z brakiem pieniędzy. Jeśli mama powie, że może raz w miesiącu przeznaczyć na Ciebie jakąś sumkę, to obliczaj, szukaj promocji, przecen. Odwiedzaj sklepy z używaną odzieżą, bo tam często są ciekawe rzeczy. Znam wiele dziewczyn i kobiet, które potrafią się świetnie i tanio ubrać. Niektóre wyglądają fantastycznie i nikt nie uwierzy, że to za małe pieniądze. Jestem pewna, że mama by kupowała, gdyby mogła. Z każdym rokiem będziesz starsza i wtedy powoli, powoli będziesz próbowała jakieś pieniądze zarobić, przejmiesz też sprawę zakupów, ustalając oczywiście, co wolno Ci kupić, a czego nie.

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..