nasze media Mały Gość 06/2024
dodane 03.02.2015 15:42

Jasełka Małopolskie

24 stycznia 2015 r. w sali teatralnej kościoła p.w. Królowej Jadwigi w Krakowie odbył się spektakl sceniczny pt. " Otwórzcie drzwi Chrystusowi" na motywach "Jasełek Małopolskich" Jana Chodzińskiego.

Patronatem Honorowym całe przedsięwzięcie objął Kardynał Stanisław Dziwisz.
Przedstawienie przygotował amatorski Zespół Sceniczny działający przy Parafii Św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach, za zgodą i przy wsparciu Proboszcza tej parafii, Księdza Wojciecha Warzechy.
     Reżyserem spektaklu był pan Krystian Gut, aktor, który już po raz trzeci pracował z Zespołem i dzielił się z Aktorami swoimi umiejętnościami
w kreowaniu poszczególnych ról.
     Gościem specjalnym tegorocznych Jasełek, który przyjął zaproszenie do udziału w spektaklu był męski Chór " Hasło" z Bazyliki Mariackiej w Krakowie, pod dyrekcją pani Teresy Majka- Pacanek. Podczas spektaklu Chór recytował teksty wchodząc w dialog z Aktorami, niczym w greckiej tragedii. 
Zaśpiewał również kilka pastorałek i kolęd. Swoim pięknym śpiewem dodał niepowtarzalnego klimatu i kolorytu przedstawieniu.
      Po raz pierwszy na scenie pojawił się również balet.
W iście niebiański nastrój wprowadził widzów taniec 5 i 6-letnich dziewczynek, przygotowany pod kierunkiem pani Marii Staniszewskiej z Centrum  Rozwoju Dzieci i Młodzieży " Ekoland" z Węgrzc.
     " Otwórzcie drzwi Chrystusowi " to spektakl religijno-patriotyczno-historyczny.
Podczas spektaklu oprócz Świętej Rodziny, Pastuszków i Ludzi Ziemi pojawiły się więc postacie historyczne: Król Bolesław Chrobry ze swoimi Wojami, Król Jan Kazimierz Waza i Wincenty Witos jako Trzej Królowie. Świtę W.Witosa stanowili Ułani z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego
w Krakowie.  Do narodzonego Dzieciątka przybyły również: Królowa Jadwiga
i Księżna Kinga. Widzowie mogli zobaczyć postacie z krakowskiej ziemi:
Jana Pawła II, Św. Faustynę, Św. Brata Alberta oraz innych świętych:
Św. Wojciecha, Błogosławione Dorotę, Karolinę i Anielę.
Nie mogło zabraknąć patrona Parafii w Węgrzcach Św. Andrzeja Boboli.
Na scenie zło walczyło z dobrem.
Pojawił się więc Herod ze swoim Legionem Rzymskim, Śmierć i Diabeł, ale także oczywiście Anioły, które czuwały nad Świętą Rodziną.
Na koniec przedstawienia hołd Jezuskowi złożyli: Husarz, Szwoleżer
i Powstaniec Warszawski.
     Spektakl dedykowaliśmy Janowi Pawłowi II, stąd tytuł przedstawienia.
Cały Zespół pracował charytatywnie.
Po spektaklu odbyła się zbiórka dobrowolnych datków do puszek na turnus rehabilitacyjny dla Pana Piotra z Krakowa, chorego na SM, którego rodzina została wskazana przez krakowski Caritas, jako najbardziej potrzebująca w tej chwili.

     Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania spektaklu, a także wspomogli datkami naszą akcję serdecznie dziękujemy!!!

                                                                       Joanna Pasek - Kierownik Zespołu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..