nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP

dodane 25.12.2014 10:20

Największa ruchoma szopka świata

W miasteczku Sao Paio de Oleiros, w północnej Portugalii, zbudowano największą ruchomą szopkę na świecie. Bożonarodzeniową atrakcję, usytuowaną przy fabryce obuwia, można zwiedzać bezpłatnie.

Licząca ponad 160 mechanicznych figur szopka jest od ub.r. roku rekordzistką Guinnessa i nic nie wskazuje na to, aby miała stracić prymat na świecie, gdyż organizatorzy oryginalnej ekspozycji zlecili w ostatnich dniach wykonanie kilku nowych postaci. Wcześniej tytuł największej tego typu budowli z poruszającymi się figurkami należał do szopki w Meksyku.

Jak powiedział Sergio Oliveira, współodpowiedzialny za szopkę z Sao Paio de Oleiros, pobicie rekordu Guinnessa możliwe było dzięki zgromadzeniu na przełomie lat 2012-2013 kilkuset nowych eksponatów.

"W chwili obecnej mamy 162 mechaniczne figury, które stanowią element tej wyjątkowej ekspozycji. W dalszym ciągu zamierzamy rozbudowywać obszar, na którym znajduje się bożonarodzeniowa szopka" - powiedział PAP Sergio Oliveira.

Największa ruchoma szopka świata rozpościera się na obszarze o powierzchni blisko 4000 m kwadratowych. W jej skład wchodzi łącznie ponad 8000 figur przedstawiających ludzi, aniołów, zwierzęta, a także budowle.

"Wśród postaci, które zostały dołączone w ostatnim roku do szopki jest papież Franciszek. Nie jest on jedynym papieżem w naszej ekspozycji. Mamy tu również figurę Jana Pawła II. Polski papież przedstawiony został podczas spotkania z siostrą Łucją, wizjonerką z Fatimy. Do spotkania doszło podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Portugalii" - dodał Oliveira.

Szopka w Sao Paio de Oleiros pozwala zwiedzającym zapoznać się z historią chrześcijaństwa oraz Kościoła w Portugalii. Część ekspozycji została poświęcona folklorowi tego iberyjskiego kraju oraz odbywającym się na jego terytorium cyklicznym imprezom np. świętom miast, procesjom religijnym, czy imprezom sportowym. Wśród eksponatów jest również miniatura portugalskiego pociągu pasażerskiego oraz kolejki linowej.

W centralnej części szopki znajdują się sceny z życia Jezusa z Nazaretu, w tym m.in. żłóbek, w którym się urodził oraz krzyż, na którym umarł. Opustoszały po zmartwychwstaniu grób Chrystusa jest natomiast wstępem do prezentacji historii Kościoła na świecie i w Portugalii.

Pomysłodawcą gigantycznej szopki, zlokalizowanej w sąsiedztwie fabryki obuwia Cavalinhos, jest dyrektor generalny tego zakładu Manuel Jacinto Azevedo, na co dzień kolekcjoner szopek.

"Z małego projektu, który narodził się przed kilku laty w naszym zakładzie powstała największa bożonarodzeniowa szopka świata z ruchomymi figurami. Osiągnięcie to było możliwe dzięki zaangażowaniu ponad 30 pracowników naszego zakładu, którzy co roku w wolnym czasie montują tę ekspozycję" - powiedział Sergio Oliveira, na co dzień dyrektor handlowy w firmie.

Znajdującą się pod dachem kilku hal szopkę w Sao Paio de Oleiros można zwiedzać bezpłatnie do marca 2015 r.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione