nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019

Adam Śliwa

dodane 11.11.2014 07:49

Jaki znak Twój?

Czy bielik jest orłem? Jak powiesić flagę? Czerwony to cynober czy karmazyn? Dlaczego godło nie jest godłem?

11 listopada Polska obchodzi po raz 96. Święto Niepodległości. Nasza solenizantka ma swoje barwy, hymn i godło. To najważniejsze symbole państwa, opisane i określone w konstytucji. Ale co tak naprawdę o nich wiemy?

Herb czy godło?

W Jaki znak Twój?   Orzeł bielik Jakub Szymczuk /Foto Gość konstytucji zapisano, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jednak zgodnie z heraldyką, czyli nauką o herbach, godłem jest sam orzeł. Natomiast orzeł na czerwonym tle to już herb. Niestety, zapis do dziś nie został zmieniony. Początek białego orła w koronie sięga średniowiecznych pól bitewnych. Pod tym znakiem zbierało się wojsko do walki. Nie było wtedy mundurów, więc barwy rodowe czy znaki ziem pokazywały, gdzie są swoi, a gdzie wróg. Pierwszy wizerunek orła znany jest z denarów Bolesława Chrobrego, choć przypomina tam bardziej koguta. Badacze dowodzą jednak, że ptakiem na denarze jest bielik, który... nie jest orłem. Bielik należy do rodziny jastrzębiowatych. Ale przyjęło się nazywać go orłem. Od XII wieku orzeł na stałe zagościł na królewskich pieczęciach, a herbem z orłem na czerwonym tle stał się w 1295 roku. Obecny wizerunek pochodzi z 1927 roku. Wtedy też z korony usunięto krzyż, a na skrzydłach orła dodano pięcioramienne rozetki. W 1944 roku komuniści razem z niepodległością zabrali orłowi koronę. Wróciła ona dopiero w 1990 roku. Godło, a właściwie herb Polski umieszczany jest na budynkach państwowych, w sądach, szkołach czy na koszulkach sportowych reprezentacji Polski.

Biało-czerwona

Jaki znak Twój?   Roman Koszowski /Foto Gość Flaga Polski wywodzi się wprost z herbu. Biały kolor to barwa orła, czerwony – tarczy. Biało-czerwone barwy po raz pierwszy uznano za narodowe w rok po uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Natomiast po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Sejm uchwalił, jakie barwy i kształt ma mieć flaga. Kolor czerwony określano początkowo jako karmazyn. Potem jego odcień zmieniono na cynober. Kolor biały też nie jest kolorem śnieżnobiałym, ale lekko szarym. Sejm ustalił też wtedy, jak należy powiesić flagę, czyli biały kolor na górze, czerwony na dole. Jeśli flagę trzeba zawiesić pionowo, biel powinna być po lewej stronie. Flaga z godłem na białym polu zarezerwowana jest tylko dla placówek dyplomatycznych, statków handlowych i lotnisk. Bandera okrętów wojennych jest podobna, różni się tylko trójkątnym wcięciem prawego krótszego boku. Jeśli prezydent Polski ogłasza żałobę narodową, flagę opuszcza się do połowy masztu. Temu, kto znieważy flagę, grozi kara nawet roku więzienia. Święto flagi obchodzimy 2 maja. 11 listopada także powinniśmy wywiesić flagę narodową. Musi ona być prawidłowo zawieszona, czysta i nie pomięta.

Jeszcze Polska...

Pierwszym nieoficjalnym hymnem Polski była „Bogurodzica” śpiewana jeszcze przez rycerstwo jako pieśń bojowa pod Grunwaldem. Podczas zaborów pojawiła się „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Powstała ona między 16 a 19 lipca 1797 roku we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia. Autorem słów jest Józef Wybicki (powyżej po prawej; po lewej gen. Jan Henryk Dąbrowski), natomiast nie wiadomo, kto ułożył melodię. Rok później pieśń znana już była we wszystkich zaborach. Potem śpiewano ją podczas powstań. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku aż do 1927 roku trwały spory, jaka pieśń ma być hymnem Polski. Mazurek nie był jedynym kandydatem. Pod uwagę brano też „Bogurodzicę”, „Boże, coś Polskę”, „Rotę”, a nawet „Pierwszą Brygadę”. Co ciekawe, na Mazurku Dąbrowskiego wzorowały się hymny wielu państw słowiańskich walczących o niepodległość. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” ma sześć zwrotek, natomiast hymnem są tylko cztery zwrotki. Hymnowi, podobnie jak pozostałym symbolom, należy się szacunek. Słuchając go lub wykonując powinno się stać i zachować powagę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Polak
  22.12.2014 14:26
  Ciekawy artykuł o symbolach narodowych.Ale muszę dodać,że flaga,oczywiście powinna być czysta i uprasowana,ale nie powinna być też oplątana na drzewcu-to się bardzo żle kojarzy-tak jakby była spętana,zniewolona.A przecież to jest symbol naszej Ojczyzny,symbol nas samych.Z w/w powodów nabyłem tzw.DOBRĄ FLAGĘ,która nie oplątuje się ,bo ma specjalną konstrukcję -wygląda dobrze w każdych warunkach, nawet gdy nie wieje wiatr.Patrząc na "uwolnioną" flagę czuję się lepiej i niechce mi się jej zdejmować.Na YouTube można zobaczyć jak DOBRA FLAGA dzielnie "walczy" w różnych warunkach pogodowych.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione