nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Krzysztof Błażyca

dodane 01.10.2014 10:10

Tajemnice Pueblo

Żyli w domach z kamienia, na stokach stromych kanionów. Na skałach malowali sceny polowania na bizony i jelenie.

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badają osady Indian Pueblo w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Prace trwają od 2011 roku. To pierwszy polski projekt archeologiczny w USA. Indiańskie osiedla liczą ponad 800 lat!

W tym roku archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań. – Indianie kojarzą się nam z prerią, tipi, wigwamami. A tu mamy osady z XIII wieku, czyli z czasu, gdy w Europie mieliśmy średniowiecze. Indianie Pueblo budowali swoje domy z kamienia na stokach stromych kanionów. Mieli wieże i mury obronne otaczające całe osiedla – mówi dr Radosław Palonka, archeolog kierujący badaniami. Naukowcy badają zespół osiedli, który składał się z 40 małych osad i jednej dużej. – Celem naszych badań jest poznanie wyglądu takich osad, ilu miały mieszkańców i jak ze sobą współdziałały. Wiemy już, że w niektórych mieszkało nawet dwa razy więcej osób, niż dotychczas sądzono – wyjaśnia archeolog. Podczas wykopalisk nauko- wcy odkrywają też sztukę Indian. – Są to np. malowidła i ryty na skałach przedstawiające wojowników, szamanów, sceny polowania na bizony i jelenie. Pracujemy również z zastosowaniem nowoczesnych technologii, jak fotogrametria i skanowanie 3D – opowiada Radosław Palonka. Archeolodzy wykonują również badania geofizyczne. Dzięki nim dowiadują się, nawet bez kopania, jak dużo budynków jest jeszcze ukrytych pod powierzchnią ziemi.

Więcej o tajemnicach Pueblo w październikowym "Małym Gościu"

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione