nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 28.07.2014 21:58

Eurojam 2014

Ponad 1700 polskich Skautów Europy pojedzie do Francji na międzynarodowy zlot, który będzie trwał od 3 do 10 sierpnia.

EUROJAM zacznie się 3 sierpnia w Normandii w okolicy miejscowości Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois. W wydarzeniu będzie uczestniczyć ponad 13 tysięcy skautów i przewodniczek z 18 krajów Europy, ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, członkowie katolickich organizacji skautowych należących do Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). Polaków po Francuzach i Włochach będzie najwięcej.

Patronami zlotu są św. Teresa z Lisieux i Sługa Boży Robert Schuman.

Mottem Eurojamu 2014 są słowa „Venite et videte” (Przyjdź i zobacz!) z Ewangelii Św. Jana (J 1, 39). Jezus powiedział jej do uczniów Św. Jana Chrzciciela na brzegu Jordanu, kiedy zapytali go: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz”?

Podczas Eurojamu codziennie jeden zastęp z jednego kraju będzie miał zajęcia z zastępem z innego kraju. Dzięki temu skauci poznają bogactwo swoich kultur narodowych i będą mieć przyjaciół w całej Europie.

Centralnym wydarzeniem zlotu będzie pielgrzymka do Lisieux, do grobu św. Tereski od Dzieciątka Jezus.

Eurojam organizowany jest co dziesięć lat. Poprzedni odbywał się w Polsce w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a jego centralnym punktem była pielgrzymka na Jasną Górę.

Skauci Europy w Polsce (pełna nazwa: Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego) to dynamicznie rozwijająca się organizacja harcerska skupiająca ok. 3500 osób z ponad 60 miast i miejscowości.

Więcej informacji: http://www.eurojam.eu/pl/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..