nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP

dodane 25.06.2014 10:26

Pod Grunwaldem szykują się do boju

Pod Grunwaldem ruszyły pełną parą przygotowania do tegorocznej inscenizacji bitwy, na którą od kilkunastu lat ściąga rycerstwo i widzowie z całej Europy. W tym roku rekonstrukcja bitwy odbędzie się 12 lipca o godz.15, a krzyżacy - jak zawsze - dostaną łupnia.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem od kilkunastu lat odbywa się w weekend "najbliższy historycznej dacie bitwy" - w tym roku będzie to 12 lipca. W tegorocznej inscenizacji weźmie udział 1,2 tys. rycerzy. Oprócz Polaków będą to Rosjanie, Niemcy, Litwini, Białorusini. "I w tym roku krzyżacy dostaną łupnia, to jedno jest niezmienne" - podkreślił dyrektor grunwaldzkiego muzeum Szymon Drej. Dodał, że role Wielkiego Mistrza i króla Jagiełły tradycyjnie odegrają Jarosław Struczyński i Jacek Szymański.

W obozach rycerskich zlokalizowanych na tyłach grunwaldzkiego muzeum przez najbliższych kilka tygodni będą mieszkać członkowie bractw rycerskich i sympatycy życia w siermiężnych warunkach. Z Grunwaldu wyprowadzą się oni dopiero po bitwie.

"W tych obozach żyje się tak, jak w średniowieczu, przynajmniej stara się tak żyć. To oznacza gotowanie w kociołkach zawieszonych nad ogniskiem, używanie drewnianych sztućców, zero plastiku, zero sklepowych przypraw" - powiedział PAP członek bractwa rycerskiego zamku Olsztyn Michał Morawiec.

W obozach rycerskich mieszkają nie tylko żołnierze ale też kobiety i dzieci - wszyscy ubierają się w historyczne stroje. Gdy panowie zajmują się szykowaniem zbroi na nadchodzącą walkę, to w tym czasie panie gotują, robią biżuterię, czy szyją. Na kilka dni przed bitwą w pobliżu obozów rycerskich staną kramy, na których będzie można kupić tradycyjne, wykonane zgodnie ze sztuką dawnego rzemiosła stroje (od majtek po nakrycia głowy), paski, torby, elementy uzbrojenia.

Szymon Drej zapowiedział, że w tym roku już od środy w Grunwaldzie będzie można oglądać już wtedy potyczki i turnieje. "A w niedzielę po bitwie przygotowaliśmy niespodziankę dla prawdziwych wielbicieli średniowiecza i historii Polski: seminarium o prywatnym życiu króla Władysława Jagiełły" - powiedział.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione