nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP

dodane 24.06.2014 10:14

Książka na Jana

Niech 24 czerwca, imieniny Jana Kochanowskiego, stanie się polskim świętem książek - proponuje Press Club w porozumieniu z Biblioteką Narodową, która już od kilku lat obchodzi Imieniny Jana piknikiem książkowym w Ogrodzie Krasińskich.

"Stwórzmy święto książki. Niech jego patronem będzie najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia – Jan Kochanowski, twórca literackiej polszczyzny, któremu udało się połączyć klasyczne europejskie formy literackie z polską mową, obyczajowością i tradycją. Niech to święto odbywa się w imieniny Jana – 24 czerwca” - proponuje Press Club.

„Książka na Jana” nawiązuje do katalońskiej tradycji dawania sobie książek w święto patrona literatury. W Katalonii jest to 23 kwietnia, dzień św. Jerzego, patrona regionu. Tego dnia, zgodnie z długoletnią tradycją, obdarowuje się bliskie osoby książkami. Księgarze szacują, że z okazji tego święta sprzedaje się więcej książek niż pod choinkę.

W Polsce podobne święto od kilku lat próbuje wprowadzić Biblioteka Narodowa, która w jeden z czerwcowych weekendów organizuje w Parku Krasińskich Imieniny Jana - piknik literacki z bogatym programem spotkań z pisarzami i kiermaszem. W tym roku odbył się on 14 kwietnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione