Książka na Jana

PAP

publikacja 24.06.2014 10:14

Niech 24 czerwca, imieniny Jana Kochanowskiego, stanie się polskim świętem książek - proponuje Press Club w porozumieniu z Biblioteką Narodową, która już od kilku lat obchodzi Imieniny Jana piknikiem książkowym w Ogrodzie Krasińskich.

Książka na Jana Warto przed wakacjami odwiedzić bibliotekę Henryk Przondziono /GN

"Stwórzmy święto książki. Niech jego patronem będzie najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia – Jan Kochanowski, twórca literackiej polszczyzny, któremu udało się połączyć klasyczne europejskie formy literackie z polską mową, obyczajowością i tradycją. Niech to święto odbywa się w imieniny Jana – 24 czerwca” - proponuje Press Club.

„Książka na Jana” nawiązuje do katalońskiej tradycji dawania sobie książek w święto patrona literatury. W Katalonii jest to 23 kwietnia, dzień św. Jerzego, patrona regionu. Tego dnia, zgodnie z długoletnią tradycją, obdarowuje się bliskie osoby książkami. Księgarze szacują, że z okazji tego święta sprzedaje się więcej książek niż pod choinkę.

W Polsce podobne święto od kilku lat próbuje wprowadzić Biblioteka Narodowa, która w jeden z czerwcowych weekendów organizuje w Parku Krasińskich Imieniny Jana - piknik literacki z bogatym programem spotkań z pisarzami i kiermaszem. W tym roku odbył się on 14 kwietnia.