nasze media Najnowszy numer MGN 05/2020

Piotr Sacha

dodane 20.06.2014 10:44

Zimny prysznic

To był bardzo zimny prysznic, dla trenera Vicente del Bosque (na zdjęciu), hiszpańskich piłkarzy i kibiców. Po dwóch meczach mistrzowie świata mogą wracać do domu. Zostawiają koronę.

Dziś nie sprawdza się powiedzenie, że „trening czyni mistrza”… Oglądam zdjęcia, na których piłkarze Hiszpanii trenują przed kolejnym meczem z Australią. Trenują, ale mistrzem już w Brazylii nie zostaną. Cały piłkarski świat czuje się jakoś dziwnie, patrząc na poczynania Casillasa, Iniesty i spółki. Bo wszyscy przyzwyczaili się do takich myśli – „faworyci Hiszpanie”, „cudowna gra Hiszpanów”, „niepokonana tiki taka”… Mistrzowie setek podań na minutę tryumfowali dwa lata temu podczas Euro w Polsce i Ukrainie, cztery lata temu na mundialu w RPA i sześć lat temu podczas Euro w Austrii i Szwajcarii. Skład niewiele się zmieniał. Większość zawodników, którzy nie poradzili sobie ani z Holendrami, ani z Chilijczykami, to ci sami panowie, którzy zachwycali w minionych latach w klubach i reprezentacji.

Powodów ich porażki jest pewnie kilka. Dziennik „La Vanguardia” tak komentował: „Bez szczęścia, ale też i na słabym piłkarskim poziomie hiszpańska ekipa pożegnała się z mundialem. Niepowtarzalny zespół, który przez ostatnie lata był przykładem i obiektem podziwu u swoich rywali abdykował niespodziewanie na legendarnej Maracanie”.

Hiszpańskiej tiki tace zabrakło słynnego błysku. Poza tym przeciwnicy dobrze wiedzą, co jest najlepszą bronią na taki styl gry – gra pressingiem, bronienie już na połowie boiska. I szybka odpowiedź skrzydłami.

23 czerwca Hiszpanie zagrają o honor. Muszą udowodnić, że coś w piłkarskim świecie wciąż znaczą. Miliony kibiców czekają na prawdziwy mecz gwiazd, co, również w wielu innych grach zespołowych, oznacza mecz z bajecznymi zagraniami, kosmiczną szybkością i walką do samego końca.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione