nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022
dodane 16.06.2014 11:12

Razem do dzieła!

Ponad setka dzieci i młodzieży, mieszkańców z Krakowa i okolic przygotowuje filmy dokumentalne i fabularne, uczy się robić coraz lepsze zdjęcia oraz wydaje czasopismo „Niezbędnik Nastolatka”.

To uczestnicy warsztatów, jakie w ramach programu „Razem do dzieła” zorganizowała Fundacja Buma im. Jacka i Piotra Michalskich przy współpracy z Fundacją Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i służą integracji wychowanków rodzinnych domów dziecka, młodzieży wychowującej się w biologicznych rodzinach oraz wychowanków ośrodka szkolno – wychowawczego. Program został wymyślony i poprowadzony minimalizować poczucie zagrożenia wykluczeniem społecznym wśród młodzieży. Wspólna zabawa i nauka fotografii, sztuki filmowej i dziennikarstwa prasowego integruje młodzież.

- Gdy nagrywaliśmy zdjęcia z  zajęć Silkfencing Team (to połączenie treningu siłowego, aerobowego oraz szermierczego) to przygotowujemy film o treningu, ale także o pasjach – opowiada Krzysztof Maćkowski, prowadzący warsztaty filmowe. Uczestnicy Celem warsztatów ćwiczyli przygotowanie i nagranie reportażu sportowego, nakręcenie etiudy filmowej.

Zaś Adam Gryczyński, fotografik, wprowadzający młodzież w arkana fotografii tłumaczy: - W czasie warsztatów mówię często byśmy ugryźli tyle, ile jesteśmy w stanie połknąć. Inaczej na zdjęciach jest wszystko: kawałek drogi, fragment chmury, dach domu i coś jeszcze. Spokojnie skoncentrujmy się na detalu, nauczmy się kadrować, popatrzmy czy między elementami, jakie wybraliśmy istnieją jakieś relacje. Zastanówmy się czy zrobić zdjęcie w pionie, czy w poziomie. Popatrzmy jak światło wydobywa kształty, podkreśla perspektywę. Jeśli będziemy pstrykali zdjęcia seriami to wszystko nam ucieknie. Fotografia nie sprawi tyle radości ile może.

- Młodzież ma teraz ciężki czas w szkole: walczy o oceny na świadectwach na koniec roku. Mimo to udało się nad wydać pierwszy – wakacyjny – numer „Niezbędnika Nastolatka”. Każdy z uczestników warsztatów proponuje teksty na temat, jaki najbardziej go interesuje. Jest więc o sporcie, o sympatycznej szkole, ale też o tym co znaczy być „fit”. A w drugim numerze, jaki ukaże się za miesiąc być może pojawi się do czytania w długie letnie wieczory bajka – opowiada Aleksandra Fandrejewska, prowadząca warsztaty dziennikarskie.

Projekt trwa od marca 2014 do lipca 2015. Warsztaty organizowane są w trzech edycjach wiosennej 2014, jesiennej (wrzesień – grudzień) 2014 oraz wiosennej 2015 (luty – maj 2015).

Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu – Razem do dzieła!” korzysta z dofinansowania w kwocie 314 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
www.razemdodziela.pl

https://www.facebook.com/pages/Projekt-Razem-do-dzie%C5%82a/770534586292668?fref=nf

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione