nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

RADIO WATYKAŃSKIE

dodane 13.05.2014 12:56

Włoskie szkoły świętowały z Franciszkiem

Papież wyznał, że kocha szkołę, ponieważ wychowuje ona do prawdy, dobra i piękna.

Niezwykłe święto włoskiej szkoły odbyło się w Watykanie. Plac św. Piotra i prowadzące do niego ulice wypełniło ponad 300 tys. uczniów, nauczycieli i rodziców reprezentujących państwowe i prywatne szkoły z całych Włoch.

Wydarzenie w formie modlitewnego czuwania ze świadectwami uczestników zorganizował episkopat Włoch, którego przewodniczący kard. Angelo Bagnasco został w związku z tym przyjęty przez Franciszka na prywatnej audiencji. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Kościół dla szkoły” i zostało pomyślane, jako akcja obrony włoskiej oświaty, przede wszystkim szkół katolickich.

Pozdrawiając zebranych Papież podkreślił, że przybyli do Watykanu, ponieważ kochają szkołę. Wyznał, że sam bardzo kocha szkołę i dał zebranym cztery motywy tej miłości. Pierwszym z nich, jak podkreślił, jest jego nauczycielka, która nauczyła go miłości do szkoły. Kolejny to ten, że szkoła jest synonimem otwarcia na rzeczywistość.

„Chodzenie do szkoły oznacza otwarcie umysłu i serca na rzeczywistość, w całym bogactwie jej aspektów i wymiarów. Nie można się tego obawiać. To jest piękne! W pierwszych latach uczy się o wszystkim, później powoli pogłębia się jakiś kierunek, a ostatecznie specjalizuje. Jeśli jednak nauczyliśmy się uczyć, zostaje nam to na zawsze, pozostajemy ludźmi otwartymi na rzeczywistość!” – mówił Ojciec Święty.

Papież wskazał, że ta otwartość jest także elementem, jakiego uczniowie szukają u swych nauczycieli. Szukają mistrzów, którzy są w stanie ich pociągnąć swym przykładem i zapałem. Ponadto Franciszek zauważył, że szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania.

„Rodzina jest pierwszym źródłem relacji: relacji z ojcem i matką oraz braćmi – mówił Papież. - To fundament, który towarzyszy nam przez całe życie. Jednak w szkole wszczepiamy się w społeczeństwo: spotykamy ludzi różnych od nas, różnych ze względu na wiek, kulturę, korzenie… Szkoła jest pierwszym społeczeństwem, które włącza rodzinę. Rodziny i szkoły nigdy nie można przeciwstawiać!”.

Na zakończenie Papież wyznał, że kocha szkołę, ponieważ wychowuje ona do prawdy, dobra i piękna.

Żegnając się z zebranymi Franciszek przypomniał, że owocem dobrej edukacji powinno być to, by każdy dorosły człowiek mówił trzema językami. „Są to języki umysłu, serca i rąk” – wskazał żartobliwie Papież podkreślając, że każdy powinien myśleć o tym, co chce robić, czuć to w głębi serca i ostatecznie dobrze wykonywać.

Święto szkoły w Watykanie zakończyła wspólna modlitwa i papieskie błogosławieństwo.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..