nasze media Najnowszy numer MGN 03/2020

dodane 06.05.2014 15:04

Nowi gwardziści

6 maja do papieskiej służby przyjmowani są nowi gwardziści szwajcarscy.

Data nie jest przypadkowa. Upamiętnia najważniejszą bitwę Gwardii. Miała ona miejsce 6 maja 1527 r., kiedy to Rzym najechała dziesięciotysięczna armia najemników cesarza Karola V. Dzięki bohaterskiej postawie Szwajcarów ówczesny papież - Klemens VII - zdołał ujść z życiem i schronić się w zamku Świętego Anioła.

147 spośród 189 papieskich gwardzistów poległo podczas nierównej walki, jaką stoczyli na stopniach Bazyliki Św. Piotra. Gwardia pełni służbę nie tylko w charakterystycznych strojach wzorowanych na XVI wiecznych. Także w mniej strojnych granatowych mundurach wojskowych z czarnymi beretami pełnią służbę ochraniając papieża. W nocy zamiast halabard i mieczy mają współczesne pistolety. Gwardia w strojach cywilnych towarzyszy papieżowi także podczas wyjazdów zagranicznych. Aby zostać gwardzistą trzeba nie mieć żony, być katolik i obywatelem Szwajcarii. Rekrut musi także mieć średnie wykształcenie i  odbyć służbę wojskową. Do gwardii są przyjmowani mężczyźni do 30 roku życia i muszą mierzyć co najmniej 174 cm wzrostu. Mimo że armia Watykanu jest najmniejszą na świecie, to stanowi aż 10% obywateli miasta-państwa. Jan Paweł II nazwał przez to Watykan najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata.

O współczesnych gwardzistach i ich historii można przeczytać w artykule Sprawa honoru, z Małego Gościa

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17