nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020
dodane 30.05.2014 06:00

Matka Boża Żuromińska

30 maja, Żuromin

Na płótnie naciągniętym na deski namalował obraz Matki Bożej Żuromińskiej nieznany artysta. W czasach panowania króla Augusta, czyli na przełomie wieku XVII i XVIII, pobożny rolnik gościł u siebie żołnierza, który wdzięczny za gościnę podarował rodzinie wizerunek Matki Bożej. Rolnik przechowywał obraz w wielkiej skrzyni, wyciągał codziennie i razem z domownikami modlił przed nim. Po jakimś czasie ze skrzyni zaczęła wydobywać jakaś przedziwna jasność. Z każdym dniem większa. Światłem promieniowała już nie tylko skrzynia, ale cała chata pobożnego rolnika. Rolnik przeniósł się do sąsiada, jego dom stał się kaplicą.

Całą sprawę zaczął badać ówczesny biskup płocki. Kiedy potwierdzono, że obraz jest cudowny, kazał wybudować specjalna kapliczkę dla obrazu z Żuromina.

Dzięki pomocy właściciela Żuromina, postawiono drewniany kościół i klasztor, w którym zamieszkali jezuici. Do naszych czasów zachowała się księga „Wybór cudów”, w której zapisywano wszystko, co uprosili wierni przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Żuromińskiej.

Po dziesiątkach lat Ojciec Święty Jan Paweł II w 1999 roku pozwolił na koronację obrazu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione