nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022
dodane 29.05.2014 06:00

Matka Boża Pokorna

29 maja, Rudy Wielkie

Między Gliwicami a Raciborzem, w Rudach czczona jest Matka Boża Pokorna. To kolejny wizerunek Maryi, który jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej).

„Ten obdarzony łaskami obraz Błogosławionej Maryi nieprzerwaną czcią mający być uwielbiany najjaśniejsi fundatorzy Kazimierz i Władysław ofiarowali w 1228 r.” – taki napis widnieje na odwrocie obrazu i nad wejściem do kaplicy. Oznacza to, że obraz cystersom, którzy wtedy w Rudach mieli swoje opactwo, podarowali założyciele Rud, książęta Władysław i Kazimierz Opolscy.

Obraz Matki Bożej Pokornej znajduje się w pięknej kaplicy dobudowanej do gotyckiego kościoła z XIII wieku. Już od tamtych czasów do Matki Bożej w Rudach słynącej łaskami przychodziło coraz więcej pielgrzymek.

Cystersów w Rudach już nie ma, ale jest Matka Boża, która przy swoim obrazie wciąż gromadzi wiernych z okolic Raciborza, Rybnika i Gliwic. Najwierniejsi w każdą środę przychodzą do Niej na nowennę. Korony

Ojciec Święty Jan Paweł II 17 czerwca 1999 roku w Gliwicach pobłogosławił korony Jezusa i Maryi z obrazu Rudzkiej Matki Bożej Pokornej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione