nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 28.05.2014 06:00

Uzdrowicielka Chorych na Duszy i Ciele

28 maja, Wejherowo

W ostatnich czasach Wejherowo, ze względu na obecność Matki Bożej, Uzdrowicielki Chorych na Duszy i Ciele, zaczęto nazywać kaszubskim Lourdes.

Wizerunek Matki Bożej znajduje się w bocznym ołtarzu kościoła. XVII-wieczny cudowny obraz malowany na płótnie jest najcenniejszym skarbem Wejherowa. Maryja na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej złote berło. Jej prawe ucho, ozdobione kolczykiem, jest odsłonięte tak, jakby słuchała próśb wiernych. Dzieciątko w prawej rączce trzyma czerwoną różę – róża jest też w herbie miasta.

Sanktuarium wejherowskim od lat opiekują się franciszkanie i bardzo dbają, by miłość do Maryi w tym miejscu wciąż wzrastała.

W sierpniu 1980 r. podczas audiencji na placu św. Piotra, papież Jan Paweł II otrzymał płaskorzeźbę Matki Bożej Wejherowskiej i zachęcił wtedy franciszkanów, by obraz koronować. Czekano na ten dzień prawie dwadzieścia lat.

Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Ojciec Święty Jan Paweł II ukoronował w Sopocie 5 czerwca 1999 r. To jedyny obraz na Kaszubach koronowany przez samego papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..