nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021
dodane 26.05.2014 06:00

Matka Boża Adorująca

26 maja, Wrocław

Znana również jako Matka Boża Sobieska albo Wodząca Oczami. Jej obraz znajduje się we wrocławskiej katedrze. Namalowany na płótnie przez nadwornego malarza papieży, Carl Maratta, przedstawia Maryję z wyjątkowo złożonymi rękami i ciepłym, łagodnym i zatroskanym spojrzeniem. Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych. Tak, jakby oczami wodziła za swymi dziećmi.

Jedno z podań mówi, że cudowny obraz otrzymał król Jana III Sobieski od papieża Innocentego XI w podzięce za zwycięską bitwę pod Wiedniem.

Jedno jest pewne – dzięki Maryi, modlący się przed Jej obrazem wyprosili wiele łask. Dwa razy modlił się przed nim Ojciec Święty Jan Paweł II. Pierwszy raz podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny 21 czerwca 1983 r. a drugi raz czternaście lat później na zakończenie 46. Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się we Wrocławiu. Wtedy 31 maja 1997 roku papież nałożył koronę na głowę Madonny Sobieskiej i nadał jej tytuł Matki Adorującej a do katedry podarował piękną monstrancję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione