nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020
dodane 25.05.2014 06:00

Pocieszycielka Strapionych

25 maja, Wielkie Oczy

O wielkoockim sanktuarium maryjnym na Podkarpaciu wspomina Józef Ignacy Kraszewski w opowiadaniu „Starościna Bełzka”. Obraz Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach na pograniczu z Ukrainą od najdawniejszych czasów jest czczony i uważany za cudowny. Malował go artysta krakowski, Franciszek Śniadecki w 1613 r. To niedokładna kopia Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz w wielkookim kościele był zwykle zasłonięty. Odsłaniano go podczas specjalnej ceremonii przy śpiewie maryjnych pieśni, dźwięku fanfar i organów. Cześć do Matki Bożej wciąż wzrastała. Ulicami miasteczka organizowano specjalne procesje a na odpust do Wielkich Oczu ciągnęły pielgrzymki z okolicznych miejscowości. Ludzie dziękowali za otrzymane łaski przynosząc świece, figurki, protezy i drogocenne przedmioty. Jednak wszystko zaginęło podczas I wojny światowej.

Od 1987 r. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca przed obrazem Matki Bożej Wielkookiej odprawiają nowennę i przedstawiają swoje prośby i podziękowania.

Od dawna mieszkańcy Wielkich Oczu mieli nadzieję, że ich cudowny obraz będzie koronowany. I doczekali się. 10 czerwca 1997 r. podczas mszy kanonizacyjnej bł. Jana z Dukli w Krośnie, Ojciec Święty Jan  Paweł II nałożył korony na głowy Maryi i Jezusa z obrazu Matki Bożej Wielkookiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione