nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021
dodane 23.05.2014 06:00

Matka Boża Łaskawa Królowa Sudetów

23 maja, Krzeszów

O tym obrazie – jak znalazł się w Krzeszowie – też nie ma pewnych wiadomości. Legenda mówi, że podczas wypraw krzyżowych włoski rycerz przywiózł malowidło z Bizancjum (obecnie Stambuł w Turcji) do Rimini we Włoszech a stamtąd aniołowie przenieśli obraz do Krzeszowa. Zaniepokojony książę świdnicki zawiadomił o wszystkim papieża Jana XXII, który miał odpowiedzieć, że Matka Boża osobiście powiedziała mu, że chce być czczona w Krzeszowie. Bliższa prawdy jest wersja, że obraz przywieźli z Rzymu cystersi, którzy w Krzeszowie mieli swoje opactwo.

Cystersów już w Krzeszowie nie ma, ale Matka Boża Łaskawa czczona jest w sanktuarium do dziś. Od setek lat wyprasza liczne łaski mieszkańcom Sudetów i przybywającym pielgrzymom. Jej obraz wiele razy cudownie ocalał z różnych niebezpieczeństw, wojny husyckiej, potopu szwedzkiego czy II wojny światowej.

Łaskawą Panią Sudetów koronował podczas mszy w Legnicy Ojciec Święty Jan Paweł II w czerwcu 1997 r. a rok później ogłosił, że kościół w Krzeszowie jest bazyliką mniejszą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione