nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021
dodane 21.05.2014 06:00

Matka Boża Pocieszenia Szafarka Dobroci

21 maja, Gniezno

Kto uważnie przyjrzy się Pani z Gniezna, z łatwością zauważy, że to kopia obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej). Podobnie jak Królowa Pokoju ze Stoczka Klasztornego czy Matka Boża Nawiedzenia z Zielenic.

Wizerunek Matki Bożej Pocieszenia podarował w 1659 roku Władysław Matuszewski, jeden z mieszkańców Gniezna franciszkanom, których w XIII wieku sprowadził do miasta książę wielkopolski, Henryk Pobożny. Obraz umieszczono w kościele po tym, jak dwa razy pojawiły się na nim krople potu.

Franciszkanie bardzo dbali by ludzie kochali i czcili Matkę Boga. Tak jest do dziś. Liczne wota pod cudownym wizerunkiem potwierdzają, że Pani Gniezna wyprasza potrzebne łaski. Przed cudownym wizerunkiem modlili się też św. Maksymilian Kolbe, bł. Rafał Chyliński, bł. Michał Kozal, prymas kard. Stefan Wyszyński. A 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w katedrze gnieźnieńskiej koronował Matkę Bożą Pocieszenia Szafarkę Dobroci. Rok później kościół Franciszkanów w Gnieźnie oficjalnie ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione