nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021
dodane 20.05.2014 06:00

Matka Boża Królowa Nieba i Ziemi

20 maja, Jaśliska

Obraz prawdopodobnie z górnych Węgier (dzisiejsza Słowacja) przywędrował do Jaślisk, pięknej osady górskiej, w Beskidzie Niskim. Znawcy mówią, że obraz został namalowany w XV wieku, ale nie wiadomo, kto i gdzie go namalował.

Pierwszy kościół w Jaśliskach istniał już w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego. Ten, w którym teraz znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi zbudowano w XVIII wieku. Maryja spogląda na przychodzących z głównego ołtarza. Każdy może dojrzeć jej spokojne, słuchające spojrzenie.

Raz w roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, w Jaśliskach gromadzi się u swojej Matki kilka tysięcy czcicieli. Nie tylko z Polski, także ze Słowacji i Węgier. Maryja słucha i swemu Synowi przedstawia wszystkie prośby i podziękowania.

Najważniejszym momentem w historii obrazu słynącego łaskami i cudami była jego uroczysta koronacja. Jan Paweł II, który przed laty wędrując po Beskidzie odwiedził Panią z Jaślisk, 10 czerwca 1997 r. w Krośnie jako papież koronował Królowe Nieba i Ziemi z Jaślisk, Gaździną Gór i Pogórza – jak Ją kiedyś nazwał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione