nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 13.05.2014 06:00

Matka Boża Trąbkowska

13 maja, Trąbki Wielkie

Na pograniczu kociewsko-kaszubskim, 25 kilometrów na południe od Gdańska, leżą Trąbki Wielkie. Pierwszy kościół powstał tu prawdopodobnie wtedy kiedy powstała wieś, czyli na początku XIII wieku. Jednak Szwedzi podczas najazdu na Polskę zniszczyli drewniany kościół. W jego miejsce postawiono potem małą kapliczkę – pierwszy dom dla cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Zanim jednak ludzie zaczęli oddawać cześć Matce Bożej – jak mówi legenda – przychodzili do źródełka, które wytrysnęło na cmentarzu przy kościele. Wodą leczono choroby oczu. Jednak jej cudowne działanie ustało, gdy jakiś niedowiarek przyprowadził do cudownego źródełka swojego ślepego konia.

Źródełko już dziś nie ma w Trąbkach Wielkich, ale w ołtarzu głównym trąbkowskiego kościoła, jest cudowny obraz Matki Bożej. Okoliczni mieszkańcy od lat wypraszają tu łaski dla siebie i swoich bliskich.

Na początku Roku Maryjnego, 12 czerwca 1987 podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny, na gdańskiej Zaspie, podczas mszy św. dla ludzi pracy, Ojciec Święty Jan Paweł II koronował Matkę Bożą Trąbkowską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..