nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021
dodane 11.05.2014 06:00

Królowa Pokoju

11 maja, Stoczek Klasztorny

Na Warmii w północno-wschodniej Polsce, w Stoczku Klasztornym miejsce wybrała Królowa Pokoju. Kroniki podają, że początki tego sanktuarium sięgają średniowiecza, kiedy to dwie dziewczynki grabiące siano na łące niedaleko Stoczka znalazły w pniu starego dębu figurkę Matki Bożej. W tym miejscu wzniesiono najpierw kapliczkę, a z czasem, w XVII wieku wybudowano kościół. Z Rzymu sprowadzono kopię obrazu Matki Bożej Śnieżnej i niemal od razu, 16 lipca 1700 roku, obraz w Stoczku koronowano, a kościołowi nadano tytuł Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Z każdym rokiem coraz więcej ludzi powierzało Maryi swoje sprawy.

Jednak historia sanktuarium w Stoczku miała i taki czas, kiedy klasztor zlikwidowano a kościół zamknięto. Było to po rozbiorach Polski, na początku XIX wieku.

Najnowsza historia związana jest z Prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Władze komunistyczne wybrały to miejsce na więzienie dla kardynała. Tu, w obecności Matki Pokoju prymas Wyszyński ułożył akt osobistego oddania Matce Najświętszej i oddał się pod Jej opiekę 8 grudnia 1953 r.  

O tych trudnych wydarzeniach wspomniał na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r. papież Jan Paweł II zanim ukoronował obraz Królowej Pokoju ze Stoczka Klasztornego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione