nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020
dodane 07.05.2014 06:00

Matka Boża Zwycięska

7 maja, Brdów

Na styku Kujaw, Wielkopolski i Mazowsza, nad jeziorem Brdowskim leży Brdów. Teraz wieś, kiedyś miasto królewskiej Korony Królestwa Polskiego. Tu znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Opiekują się nim ojcowie paulini, ci sami zakonnicy, co na Jasnej Górze w Częstochowie.

Cudowny obraz znajduje się w głównym ołtarzu. Matka Boża króluje w Brdowie ponad pięćset lat. Obraz według tradycji kazał namalować król Władysław Jagiełło. Podczas bitwy pod Grunwaldem znajdował się w jego namiocie. Gdy jego wojska pokonały Krzyżaków Maryi przyznano tytuł: „Matka Boża Zwycięska”.

Z kaplicy królewskiej do Brdowa obraz trafił, kiedy syn Jagiełły, król Władysław Warneńczyk ufundował tam klasztor paulinów.

Maryja z Brdowa jest patronką diecezji włocławskiej. W 1983 roku, 19 czerwca na Jasnej Górze koronował obraz papież Jan Paweł II. Kilka miesięcy po koronacji, w kościele wybuchł pożar. W środku spłonęło niemal wszystko. Obraz ocalał. Podczas konserwacji odkryto, że pod zwęglonymi wierzchnimi warstwami farby ukryty jest pierwotny wizerunek. Maryja ma na nim nieco inną, ciemniejszą twarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione